Computer assisted hydraulic design of tyrolean weirs
Tirol tipi savakların bilgisayar destekli hidrolik tasarımı
- Tez No: 416412
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MELİH YANMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tirol tipi bağlamalar, suyun kanala akarsu tabanına kurulmuş ızgaralardan alındığı su alma yapılarıdır. Nehir tipi santrallerde, genellikle sürüntü yükünün nispeten fazla olduğu dağlık bölgelerdeki dik eğimli akarsularda tercih edilirler. Bu çalışmada; Tirol tipi su alma yapılarının tasarımı için kullanılan kabuller, yaklaşımlar ve farklı hesap yöntemleri üzerine bir literatür araştırması yapılmıştır. Literatürdeki ilgili metotların yaklaşım yöntemlerine ve varsayımlarına ilişkin kabul gören ve test edilmiş çalışmalar sunulmuş, uygulamaları yapılmış ve bu metotlar karşılaştırılmıştır. Tirol tipi su alma yapılarının tasarım ve analizini yapan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Tasarım aşamasında, tasarım debisinin sağlanması için gerekli ızgara çubuklarının adedi, kalınlıkları, boşlukları ve uzunlukları belirlenmektedir. Programın analiz aşamasında ise akarsuyun debisini, ızgara uzunluğunu, çubukların boyu ve kesitlerini kullanarak ızgara üzerindeki su yüksekliği elde edilmekte ve su alma yapısına giren suyun debisi hesaplanmaktadır. Analiz ve tasarım hesap yöntemlerine rehberlik etmesi amacıyla bir de uygulama çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tyrolean weir is a type of water intake structure in which water is taken into the channel by bottom racks built on the stream bed. It is generally preferred in order to divert water to run-off river plants on mountainous regions with steep slopes where bed sediment concentration is rather high. In this study; a literature research is conducted in terms of assumptions, approaches, and different calculation methods used for designing a Tyrolean type of intake structure. Broadly accepted and tested design studies in literature are presented, practiced and compared regarding the type of approaches and assumptions made for related methods. A computer program is developed to perform design and analysis. In the design part, number of bars, their thickness, spacing and length are determined for the given design discharge to be diverted. In the analysis part of the program, flow depth over the trash rack is obtained and discharge taken into the intake channel is calculated by using stream discharge, trash rack length, bar types, and bar cross-sections as input values. An application study conducted to guide through the stages of analysis and design calculation methods.