Conceptual model development for Güzelyurt aquifer, North Cyprus
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Güzelyurt akiferi için kavramsal model geliştirilmesi
  1. Tez No: 416415
  2. Yazar: DEBEBE FANTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ÜNLÜ, YRD. DOÇ. DR. BERTUĞ AKINTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kuzey Kıbrıs'ta mevcut su kaynakları ciddi kuraklık tehdidiyle karşı karşıyadır. Kuraklık tehdidinin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Kuzey Kıbrıs Su Temini Projesi uygulama konmuştur. Bu proje Türkiye'nin güneyinden Kuzey Kıbrıs'a Akdeniz'in altından döşenecek bir boru hattıyla yıllık bazda 75 milyon m3 içme ve suluma suyunun temin edimesi amacıyla tasarlanmıştır. Kuzey Kıbrıs'ta bulunan ve bir kıyı akiferi olan Güzelyurt Akifer'i bölgenin en önemli su kaynağıdır. Güzelyurt Akiferi içme suyu temini amacıyla birlikte, ülkenin ekonomisine ciddi katkı sağlayan Güzelyurt bölgesindeki narenciye bahçelerinin sulanması amacıyla da kullanılmaktadır. Son dönemlerdeki araştırma çalışmaları akiferden çekilen su miktarının emniyetli verim miktarından fazla olması nedeniyle, akiferin tuzlanmaya maruz kaldığını ve su kalitesinde bozulmalar olduğunu göstermektedir. Kuzey Kıbrıs Su Temini Projesinin Güzelyurt Akiferi üzerindeki aşırı çekim baskısını azaltması ve akiferin daha fazla bozulmaya maruz kalmasını önleyerek iyileşmesine yardımcı olması beklenmektedir. Bu araştırma çalışmasının ana amacı, yeraltısuyu kaynaklarının yönetiminde kullanılan en önemli araçlardan birisi olan kavramsal modelin Güzelyurt Akiferi için geliştirilmesidir. Kavramsal model akiferin 3-boyutlu geometrik yapısını göstermenin yanı sıra akiferin beslenim boşalım ve hidrolik özelliklerini de tanımlamaktadır. Buna ek olarak, kavramsal model, karmaşık aqifer sisteminin anlaşılmasının kolaytırılmasını ve mevcut saha verilerinin organize edilerek su kaynaklarının planlanmasına yönelik olarak sistemin etkin bir şekilde analiz edimesini sağlamak amacıyla da kullanılmaktadır. Güzeyurt Akiferi'nin kavramsal modeli, çalışma sahasına ait mevcut topoğrafik, jeolojik ve hidrolojik veriler baz alınarak, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve Yeraltısuyu Modelleme Sistemi (YMS) yazılımları ortamlarında geliştirilmiştir. Çalışmanın amaçları doğrultusunda, akiferin 3-boyutlu hidrojeolojik yapısı, alansal ve kalınlık dağılımı belirlenmiştir; ve bunlara ek olarak iç ve dış sınır koşulları tanımlanmıştır. Ayrıca, akiferin aşırı su çekiminden ve deniz suyu girişiminden olumsuz etkilenen kısımları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Water resources available in the North Cyprus are suffering from severe drought. In order to overcome this, there is a water diversion project being carried out in the North Cyprus by State Hydraulic Works (DSİ). The project is designed to supply about 75 million m3 of water annually for drinking and irrigation purpose from southern Turkey to Northern Cyprus via pipeline under Mediterranean Sea. The costal aquifer of Güzelyurt, which is located in North Cyprus, is currently the main source of potable water in the region. Apart from drinking water supply, the aquifer is also used for agricultural irrigation purpose in the Güzelyurt region that provides significant contribution to the economy of the country through citrus orchards. Recent studies have revealed that the amount of water extracted from the aquifer exceeded its safe yield capacity, thus causing the degradation of water quality in the aquifer due to seawater intrusion. The water diversion project of DSİ is expected to relieve the excessive stress on the Güzelyurt Aquifer and may help the aquifer recover from further deterioration. The primary objective of this research is to develop a conceptual model for the Güzelyurt aquifer, which is the most useful tool available for groundwater resource management. It provides the general 3-D picture of the aquifer geometry, including recharge, discharge and hydraulic characteristics of the aquifer. In addition, the conceptual model is also used to ease understanding the complex nature of the aquifer system and organize the associated field data so that the system can be analyzed effectively for the purpose of future water resources planning. The conceptual model of the Güzelyurt Aquifer was developed in Geographical Information Systems (GIS) and Groundwater Modeling System (GMS) software environment based on the available geological and hydrological data of the study area. Based on the objectives, the surface and subsurface structural framework: areal and vertical extent of aquifer has been determined and also internal and external boundary conditions of the aquifer have been established. Moreover, aquifer zones affected by excessive water withdrawal and seawater intrusion have been delineated.