Numerical model development for Güzelyurt aquifer, North Cyprus
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ( KKTC ) Güzelyurt akiferi için sayısal model geliştirilmesi
- Tez No: 515383
- Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ÜNLÜ, YRD. DOÇ. DR. BERTUĞ AKINTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Basınçlı bir kıyı akiferi olan Güzelyurt, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yer alan en önemli ve aynı zamanda en büyük içme, kullanma ve sulama suyu kaynağıdır. Fakat, akifer yıllar içinde aşırı ve kontrolsüz çekim nedeniyle güvenli verim kapasitesini aşmış ve deniz suyu girişimi nedeniyle su kalitesi ciddi şekilde bozulmuştur. Haziran 2016'da tamamlanan“KKTC Su Temini Projesi”ile, KKTC'deki su sıkıntısı sorununun çözümü için Türkiye Cumhuriyeti Anamur Alaköprü Barajı'ndan Akdeniz'e döşenen boru hattıyla yılda yaklaşık 75 milyon m3 su Kuzey Kıbrıs'ta ki Geçitköy Barajı'na temin edilecektir. Toplam transferden yıllık yaklaşık 38 milyon m3 su, evsel su ihtiyacına tahsis edilmiştir. Sulama için kullanılması planlanan kalan 37 milyon m3 su akifere suni besleme yapmak için kullanılabilir ve buna karşılık akiferdeki bozulmuş su bütçesi orta ve uzun vadede yeniden kurulabilir. Bu çalışmanın amacı, su kullanımına ilişkin olarak önceden tanımlanmış beslenim/boşalım senaryoları altında akiferin hidrolik davranışını tahmin etmektir. Bu amaçla, Güzelyurt Akiferi'nin 3 boyutlu detaylı kavramsal ve sayısal simülasyon modelleri, günümüzün modern Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) teknolojileri ve sayısal simülasyon teknikleriyle entegre edilen sistem modelleme yaklaşımı kullanılarak geliştirilmiştir. KKTC'nin Jeoloji ve Maden Dairesi (G & MD) tarafından temin edilen ve daha önce yayınlanmış saha raporlarından derlenen mevcut jeolojik, hidrolojik ve hidrojeolojik veriler model geliştirme sürecinde kullanılmıştır. Geliştirilen sayısal model ilk olarak kararlı durum ve zamana bağlı koşullar altında kalibre edilmiştir. Kalibre edilmiş model daha sonra akiferdeki bozulan su dengesinin rehabilitasyonunu içeren üç farklı senaryodan oluşan simülasyonlar için çalıştırılmıştır. İlk senaryoda, akifer sulama amaçlı pompaj olmadan simüle edilmiştir. İkinci ve son senaryoda, birinci senaryodaki pompalama koşullarına ek olarak, Türkiye'den sağlanan suyun 28 milyon m3'lük miktarı, sırasıyla Güzelyurt barajından, ve hem baraj hem enjeksiyon kuyuları aynı anda kullanılarak akifere suni olarak beslenimi sağlanmıştır. Her üç senaryoda da, ortalama 12 yıldan sonra,“sıfır”konturunun deniz seviyesine ulaşarak ve depresyon bölgesinin ortadan kaybolduğu bir toparlanma sağlanmıştır. Ayrıca, akiferdeki su seviyesinin etkin bir şekilde yükselmesini sağlamak için, sulamaya tahsis edilen suyun en az % 76'sının suni besleme için kullanılması gerektiği bulunmuştur. Sulama için gelen suyun yarısından fazlasının bu amaçla kullanılmasına rağmen, akifer, simüle edilen yıllara dayanarak yakın bir gelecekte doğal koşullarına geri dönmemiştir. Enjeksiyon kuyularının ve barajın birleşimi ile yapılan besleme yöntemiyle en erken doğal duruma, 48 yılda ulaşılabilmiştir. Bu nedenle, bu seçenek en etkili yöntem olmuştur.
Özet (Çeviri)
Güzelyurt, coastal aquifer, which is an unconfined, is the most important, at the same time the largest drinking, municipal, and irrigational water resource in Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC). However, the aquifer has exceeded its safe yield capacity due to excessive and uncontrolled pumping over the years and the water quality has been seriously degraded due to seawater intrusion. The“TRNC Water Supply Project”, completed in June 2016, will annually supply about 75 MCM of water via pipeline under Mediterranean Sea from Alaköprü Dam in Anamur by Turkish Republic to solve the water shortage problem in TRNC. About 38 MCM/year of water out of the total transfer has been allocated to domestic water demand. The remaining 37 MCM/year planned to be used for irrigation can potentially be used to artificially recharge the aquifer and in turn, the deteriorated water budget of the aquifer can be reestablished in the mid- and long-term. The objective of this study is to predict the hydraulic behavior of the aquifer under predefined stress and recharge scenarios regarding the water usage. For this purpose, the 3-D detailed conceptual and numerical simulation models of Güzelyurt Aquifer have been developed using system modeling approach integrated with today's modern technologies of Geographical Information Systems (GIS) and numerical simulation techniques. The available geologic, hydrologic and hydrogeological data provided by Geology and Mining Department (G&MD) of TRNC and collected from previously published field reports have been used in model development process. The developed numerical model has been first calibrated under steady-state and transient conditions. The calibrated model has been then run for simulations of three different scenarios involving rehabilitation of the deteriorated water balance of the aquifer. In the initial scenario, the aquifer has been simulated under the conditions of no pumping for irrigation. In the second and the last scenarios, in addition to no-pumping conditions of the first scenario, 28 MCM/year of the water from the project was artificially fed to the aquifer from the Güzelyurt Dam and the Dam and injection wells combined, respectively. In all three scenarios, the depression zone has disappeared and the“zero”head contour has approximated to the coast after average of 12 years, in all three cases. Moreover, it has been found that at least 76% of the water allocated for irrigation should be used for artificial recharge to obtain an effective aquifer recovery. However, although more than half of the water coming for irrigation is used for this purpose, the aquifer has not returned to its natural conditions in the near future based on the simulated years. The earliest natural state was achieved in 48 years by the recharge method with the combination of injection wells and dam. Therefore, this option has been the most effective method.