Processing and characterization of carbon fiber reinforced silicon carbide (C/C-SiC) matrix composites
Karbon fiber takviyeli silisyum karbür seramik matrisli (C/C-SiC) kompozitlerin üretimi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 416416
  2. Yazar: SİMGE TÜLBEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARCAN FEHMİ DERİCİOĞLU, DOÇ. DR. ZİYA ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, Karbon Fiber Takviyeli Seramik Matrisli (C/C-SiC) Kompozitlerin üretimi ve karakterizasyonunu ele almıştır. C/C-SiC kompozitler sıvı silisyum emdirme (LSI) methodu ile üretilmiştir. Bu malzemelerin üretim prosesi elyaf takviyeli polimer matrisli kompozit (CFRP) üretimi ile başlar. Daha sonra sırasıyla piroliz ve sıvı silisyum emdirme işlemleri uygulanır. Her bir üretim aşamasının sıvı silisyum emdirme işleminin verimliliği üzerine büyük etkileri vardır, bu nedenle bu çalışma üretim aşamalarındaki değişken parametlerin karbon/karbon önkalıp ve nihai ürün olan C/C-SiC kompozitlere olan etkisini araştırmaktır. Farklı sıcaklıklarda uygulanan piroliz işlemi ve matris malzemesinin TGA sonuçlarına göre, fenolik reçine dehidrojenasyon sıcaklığının üstündeki sıcaklıklarda turbostratik karbona dönüşmektedir. Ayrıca artan piroliz sıcaklığıyla birlikte sıvı silisyum emdirme işleminin verimliliğini doğrudan etkileyen yoğunluğun azaldığı, gözenek miktarı ve çatlak boyutunun arttığı gözlenmiştir. Sıvı silisyum emdirme işleminin verimliliğini etkileyen tüm parametler göz önünde bulundurularak, üretilen C/C-SiC kompozitlerin yoğunluk ve bükülme dayançları karşılaştırıldığında, piroliz 1000 °C, sıvı silisyum endirme işleminin ise 1650°C sıcaklık ve vakum altında uygulanmalıdır. Karbon/karbon önkalıplara matris katkı malzemesi olarak karbon nanotüp (CNT) ekleyerek sıvı silisyum emdirilen kompozitlerin yoğunluk ve bükülme dayançlarında artış gözlenmiştir. Ayrıca, mikrokristalin selüloz, karbon nanotüp ve nano-SiC malzemeleri toz halinde fenolik reçineden elde edilen karbona eklendiğinde SiC oluşum kinetiğini hızlandırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study was undertaken to investigate the production and characterization of Carbon Fiber Reinforced Silicon Carbide (C/C-SiC) Matrix Composites. Liquid silicon infiltration (LSI) method was utilized to produce the C/C-SiC composites. Processing of these composites via LSI process composed of three main stages. CFRP production, pyrolysis and liquid silicon infiltration. Each production stage has an important effect on the efficiency of the LSI process, therefore present study investigates the effect of the corresponding parameters on the silicon infiltration process by comparing the properties of the C/C preforms and resulting C/C-SiC composites obtained by various processing conditions. Application of pyrolysis experiments at varying temperatures and TGA of the matrix material revealed that phenolic resin completely converts to turbostratic carbon above the dehydrogenization temperature of the cured phenolic resin. Moreover, increasing pyrolysis temperature results in decreasing density, increasing porosity content and increasing crack opening of the C/C preform which directly affect the efficiency of the LSI process. Taking into consideration of all of the parameters directly affect the efficiency of the LSI process, comparison of density, microstructure and flexural strength of the resulting C/C-SiC composites revealed that pyrolysis should be applied at 1000 °C and following silicon infiltration of the C/C preforms should be conducted at 1650 °C under vacuum. Impregnation of carbon nanotube (CNT) to the C/C preforms as matrix additive enhances the efficiency of liquid silicon infiltration resulting in composite having higher density and strength. Moreover, microcrystalline cellulose, CNT and nano-SiC powders added to the carbon derived from the phenolic resin enhances the SiC formation kinetics.