A local parameter estimator based on robust lav estimation
Gürbüz lav yöntemine dayanan yerel parametre kestirmecisi
  1. Tez No: 416437
  2. Yazar: VOLKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Güç sistemi modellerinde, sıcaklık ve nem değişiklikleri gibi hava ³artlar nedeniyle baz parametre hatalar olu³maktadr. Aynı zamanda, kontrol merkezi, devre kesiciler ve kademe de§i³tiricileri arasındaki ileti³imsizlik de güç sistemi parametre hatalarına sebep olabilmektedir. Yanl³ parametrelerden dolay, durum kestirimcisi, yanlı tahminlerde bulunabilir ve bu yüzden ciddi ekonomik ve operasyonel sonuçlarla kar³la³labilir. Bu durumun önüne geçebilmek için, bu parametre hatalarının tespit edilmesi ve düzeltilmesi gerekmektedir. Fazör Ölçüm Cihazlarnn (Phasor Measurement Unit - PMU) gün geçtikçe yaygnla³- t§ ve hızlı tepki süreleri göz önüne alınarak, bu tezde En Az Mutlak Değerli (Least Absolute Value - LAV) gürbüz tahmincisi yöntemine dayanan bir yerel parametre kestirimcisi önerilmektedir. Geli³tirilmi³ olan metot daha güvenilir bir sistem modeli olu³turacaktr. Genel olarak bir PMU, bir hattan akan Faz Akımın ve ilgili hatıtn gönderen tarafındaki Fazör Gerilimini ölçer. Bununla birlikte, bu iki ölçümün, hat parametrelerin tahmini için yeterli olmadığı bilinmektedir. Bu nedenle, sistemde halihazırda bir durum kestirimcinin de varolduğu kabul edilerek, parametre tahmini için ölçüm arttırmak amacıyla farklı anlarda çoklu ölçümler kullanılacaktır. LAV kestirimcisinin gürbüz olmasına rağmen i³lemsel olarak çok masraflı olduğu bilinmektedir. Parametre kestiriminin linear olmaması ve kestirilen vektörde ilgili hatların parametre verilerinin yanında gönderen ve alan bara gerilimlerinin değerlerinin de tahmin edilecek olması kestirim probleminin hesapsal yükünü arttırmaktadr. Kestirilen parametrelerin yerel olması, problemin boyutunu küçültür ve bu kusuru yok eder.
Özet (Çeviri)
There are parameter errors in power system models due to the change of weather conditions, such as temperature and humidity changes, miscommunication between the control center and the transducers of circuit breakers and tap changers, etc. Because of the incorrect parameters, the state estimator may provide biased state estimates which may lead to many serious economic and operational results. In order to prevent that, one must identify and correct those parameter errors. This work proposes a local parameter estimator based on the robust Least Absolute Value (LAV) estimator. Considering the increasing number of Phasor Measurement Units (PMUs), their fast refreshing rate and high accuracy, the proposed method will employ PMU measurements in local parameter estimation which will provide a more reliable system model. In general, a PMU measures the current phasor owing through a branch, and the voltage phasor of the sending bus of the considered branch. However, it isknown that those two measurements are not enough to estimate the parameters of that branch. Therefore, multiple measurements taken in dierent time instants will be used in the parameter estimation process for measurement redundancy, assuming that the state estimates are also available. It is known that the LAV estimator is a computationally expensive despite being robust in the presence of enough measurement redundancy. Note that, the parameter estimation problem is a non-linear problem, which increases the computational burden; since the vector to be estimated consists of not only the parameters of the considered branch, but also the bus voltages of the sending and the receiving ends of the considered branch. This deciency will be eliminated by performing local parameter estimation, which is a very small sized problem compared to the state estimation problem's size.