Assessment of impacts of electric vehicles on low voltage distribution networks in Turkey
Elektrikli araçların Türkiye alçak gerilim dağıtım şebekelerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 416436
  2. Yazar: ARMAĞAN TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NEZİH GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ekonomik ve çevresel etkenler elektrikli araç sayısını küresel boyutta azımsanmayacak bir seviyeye ulaştırmıştır. Bu durum, elektrikli araçların dağıtım şebekelerinin tasarım ve yönetimi üzerine etkilerinin incelenmesi gerekliliğini zorunlu kılmaktadır.“Elektrikli Araçların Dağıtım Şebekelerine Etkisi”üzerine birçok çalışma gerçekleştirilmesine rağmen, Türkiye dağıtım şebekesine uygulanan herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu sebeple bu çalışma, elektrikli araçların Türkiye alçak gerilim dağıtım şebekelerine etkilerinin analizi üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu çalışmada, farklı kullanıcı davranışları ve şebeke yapılarına sahip iki adet Türkiye ve bir adet de genel model olmak üzere üç adet dağıtım şebekesi modellenip incelenmiştir. Olasılıksal modeller ve varsayımlar kullanılarak geniş çaplı bir elektrikli araç modeli geliştirilmiştir. Şarja takılma zamanları için Gauss dağılım fonksiyonu, günlük seyahat mesafeleri için Weibull dağılım fonksiyonu Digsilent PowerFactory benzetim aracına uyarlanmıştır. Dağıtım şebekelerinin farklı tarife,elektrikli araç ve yük senaryolarına verdiği cevabı değerlendirmek üzere Monte Carlo tabanlı yük akış analizi uygulanmıştır. Bunlara ek olarak, transformatör ve hat yüklenmeleri, gerilim düşümleri ve şebeke kayıplarına dayalı sonuçların elde edilmesi ve sunulması üzerine bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntem, dağıtım şirketlerinin gerekli yatırımları ve zamanlarını belirlemede yardımcı olacaktır. Bu yaklaşım dağıtım şirketlerinin planlama mekanizmasını geliştirecektir. Böylece, dağıtım şirketleri daha gerçekçi ve doğru yatırım planlarını düzenleme kuruluna ibraz edebilecektir.
Özet (Çeviri)
The number of Electric Vehicles (EVs) has reached a substantial value all over the globe due to economic and environmental factors. The increasing penetration of EVs to the distribution grids urges the requirement to investigate the impacts of EVs on the planning and operation of distribution networks. Despite the fact that there are numerous studies discussing the impacts of EVs on distribution grids, a particular study concerning the Turkish distribution networks does not exist. Therefore, this study focuses on analyzing the impacts of EVs on low voltage distribution networks in Turkey. Three distribution network models, two of them belonging to actual Turkish distribution network segments and one being generic, including different customer attributes and network structures are constructed and utilized throughout this study. An extensive EV model is developed using probabilistic models and assumptions. Gaussian distribution function for EV plug-in times and Weibull distribution function for daily travel times are adapted in Digsilent PowerFactoy simulation tool.Monte Carlo based load flow simulations are performed in order to evaluate the response of the distribution networks to various EV and load scenarios considering different multi-tariff mechanisms. Furthermore, a methodology is developed to obtain and present network results based on transformer and cable overloads, voltage drops, and grid losses. This methodology will help the decision maker determine the necessary investments on the distribution networks and associated time frames. This approach will improve the planning process of distribution companies. Hence, distribution companies will submit more realistic and accurate investment plans to the regulatory agencies.