Assessment of spaciousness in buildings via computer simulations: Case studies on classrooms
Binalarda ferahlığın bilgisayar simulasyonlarıyla incelenmesi: Derslikler örneği
  1. Tez No: 416439
  2. Yazar: GÜLER ÖZYILDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VACİT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
İnsan ve yapılı çevre etkileşimi, mimarlık psikolojisi alanında 1960'lardan beri incelenmektedir. Bu alanda“ferahlık”, anlamsal farklılık ölçeğinde sıklıkla kullanılan en önemli kavramlardandır. Bu ölçeklerden biri, 1975 yılında İmamoğlu tarafından geliştirilen Genel Uzam Değerlendirme (GUD) ölçeğidir, 1970'lerde ve 1980'lerde gerçek oda ve maketler üzerinde yapılan birçok çalışmada kullanılmıştır. Ancak ferahlıkla ilgili bazı mimari boyutlar henüz incelenmemiştir. Bu çalışmanın amacı, binalarda ferahlık faktörlerinin GUD ölçeği ile incelenmesi ve bu kapsamda, mimarlık psikolojisi alanında yeni yaygınlaşan bilgisayar simülasyonlarının güvenirliğinin test edilmesidir. Bu çalışma, bir ön çalışma ve iki grup deneysel çalışmadan oluşmaktadır. Literatür taramasında, mimarlık psikolojisinin son 45 yılı ve gelişmekte olan araştırma aracı olarak bilgisayar simülasyonlarının mevcut ve potansiyel özellikleri incelenmiştir. Birinci grup deneyler, ikinci grup deneyler için en uygun yöntemi geliştirmek üzere yapılmıştır. İkinci grup deneylerde ise, odaların kalıcı öğelerinin ferahlık üzerine etkilerini test etmek amaçlanmıştır. Tavan yüksekliğinin, tavanın ve zeminin yüzey formlarının (düz ve kademeli) ve plan geometrisinin (dikdörtgen ve yamuk) ferahlık (çekicilik, planlama, özgürlük) üzerinde etkisi olduğu varsayılmıştır. Deneylere, ODTÜ öğrencileri ve personelinden toplam 350 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Örnek mekanlar ODTÜ dersliklerinden seçilmiş, bu dersliklerin detaylı bilgisayar simülasyonları ve türevleri kullanılmıştır. Simülasyonlarla yapılan deneylerde, yüksek tavan mekanı daha ferah göstermiştir. Tavanın yüzey formlarının ise ferahlık üzerine genel bir etkisi olmamıştır. Düz tavan, kademeli tavana göre mekanı daha özgür göstermiştir. Basamaklı zemini olan sınıflar, düz zeminlilere göre daha iyi planlanmış olarak değerlendirilmiştir. Plan geometrisi ile ilgili değerlendirmelerde herhangi bir anlamlı etki tespit edilmemiştir. Deney sonuçları, mekanların bazı öğelerinin ferahlık üzerinde etkisinin bilgisayar simülasyonlarıyla tespit edilebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The interaction between people and built environment has been examined in the field of architectural psychology since the 1960s. In this field,“spaciousness”has been one of the most significant concepts which have been frequently reported in the semantic differential scales, such as Spaciousness-Crampedness Scale (S-C-S) developed by İmamoğlu (1975) and used in several experimental studies via real rooms and scale models in 1970s and 1980s. However, there are still crucial architectural dimensions which have not been studied yet. The main aim of this thesis is to assess spaciousness factors in buildings via S-C-S, and within this framework, the second aim is to test the reliability of computer simulations as current research tools in architectural psychology research. This thesis is composed of a preliminary study and two groups of experimental studies (each group consisting of four consecutive experiments). In literature survey, the last 45 years of architectural psychology was reviewed, and as a developing research tool, computer simulations were examined with their current and potential features. The first group of experiments was conducted through computer simulations to develop a procedure for the second group, which aimed to test the effects of permanent components of rooms on spaciousness. Ceiling height, types of ceiling and floor (flat and stepped), and plan geometry (rectangular and trapezoidal) were assumed to have an effect on spaciousness (appeal, planning, and space freedom). 350 participants, composed of both students and staff at METU, participated in the experiments. Sample spaces were selected from METU classrooms, and their detailed computer simulations and derivatives were used as stimuli. The results of the experiments indicated that higher ceiling made the room more spacious. The types of ceiling did not affect spaciousness in general. Flat ceiling indicated higher levels of space freedom compared to stepped ceiling. Classrooms with stepped floors were evaluated as better planned than those with flat floors. Plan geometry did not affect participants' evaluations of spaciousness significantly. Results of the experiments demonstrate that the effects of some components of rooms on spaciousness can be identified via computer simulations.