Evaluation of the consistency of station-based soil moisture measurements with hydrological model and remote sensing observations over Turkey
Türkiye genelindeki istasyon bazlı toprak nemi ölçümlerinin tutarlılığının hidrolojik model ve uzaktan algılama gözlemleri ile değerlendirilmesi
- Tez No: 416443
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TUĞRUL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Toprak nemi; iklim, kuraklık su ve enerji dengesi ve hava tahmini gibi birçok konuda kritik bir parametre olmasına rağmen, Türkiye'de bu konuda kısıtlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Toprak nemi parametresi birçok farklı metot kullanılarak elde edilebilmektedir. İstasyon bazlı gözlemler büyük alanlar üzerinde temsiliyet hatalarına sahip olmasına rağmen, diğer bütün metotlar içerisinde en doğru toprak nemi bilgisini verebilecek potansiyele sahiptir. Buna ilave olarak, uydu bazlı gözlemlerden ve hidrolojik modellerden elde edilen verilerin doğrulaması yalnızca istasyon bazlı gözlemlerden elde edilen verilerle yapılabilir. Türkiye'de toprak nemi ölçümleri Meteoroloji Genel Müdürlüğü (TSMS) tarafından 2007 yılından beri 149 farklı istasyonda yapılmaktadır. Öte yandan, bu veri setlerinin doğruluk değerlendirmesi yapılmadığından, daha önce herhangi bir çalışmada kullanılmamıştır. Bu çalışmadaki istasyonların değerlendirilmesi, kalite kontrol analizinin yapılmasından sonra, istasyon bazlı yağış verileri ile karşılaştırılarak tutarlılığının“güvenilir”veya“güvenilmez”olarak sınıflandırılması ile yapılmıştır. Toprak nemi gözlemleri, uydu bazlı gözlem verileri (ASCAT, LPRM) hem de hidrolojik model verileri (API, NOAH) ile kıyaslanmıştır. Bu kıyaslamanın sonucunda, istasyonlar ile diğer kaynaklar arasında Pearson Korelasyon Katsayısı (R); NOAH için 0.751, API için 0.638, LPRM için 0.720 ve ASCAT için 0.634 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca, RMSE değerleri; NOAH için 0.035, API için 0.048, LPRM için 0.040 ve ASCAT için 0.046 olarak bulunmuştur. Bu kıyaslamadan elde edilen sonuçlar daha sonra istasyon-, uydu- ve model-bazlı benzer değerlendirme çalışmalarının sonuçları ile kıyaslanmıştır. Sonuç olarak, Türkiye genelinde istasyon bazlı toprak nemi gözlem değerleri önemli korelasyon ve doğruluk sonuçları vermiş ve gelecek çalışmalarda kullanılabileceğini açıkça göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Soil moisture is a critical parameter for many subjects like climate, drought, water and energy balance, weather prediction; yet the number of studies involving soil moisture has been limited in Turkey. Soil moisture parameter can be obtained using several different methods. Among the values obtained via different methods, station-based observations have the greatest potential to provide the most accurate soil moisture information, even though station based observations have the representativeness errors over large areas. Additionally, validations of satellite- and hydrological model-based soil moisture estimates are only possible through evaluation against station-based measurements. Soil moisture observations have been made by Turkish State Meteorological Service (TSMS) at 149 different stations since 2007. On the other hand these datasets have not been used in any study before as their accuracy has not been assessed before. In this study, evaluation of the stations is made by classifying the time-series as“reliable”or“not reliable”depending on their consistency against the station-based precipitation data after applying quality control of data. Soil moisture observations later are compared with both satellite- (ASCAT, LPRM) and hydrological model-based (API, NOAH) soil moisture values. As a result of intercomparison Pearson correlation coefficient (R) between stations and other sources were found as respectively 0.751 for NOAH, 0.638 for API, 0.720 for LPRM and 0.634 for ASCAT. In addition to these values, RMSE values of overall 68 stations were found as follows, NOAH 0.035, API 0.048, LPRM 0.040 and ASCAT 0.046. These results are later inter-compared against the results of similar studies structured on evaluation of station-, satellite-, and model-based studies. Results show station-based soil moisture observations over Turkey showed significant correlation and accuracy results and ability to be used for future studies.