Representing images and regions for object recognition
Nesne tanıma için görüntü ve bölgelerin betimlenmesi
  1. Tez No: 416444
  2. Yazar: İLKER BUZCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Görüntüleri farklı amaçlara yönelik, tamamen farklı biçimlerde betimleyebiliriz. Nesne tanıma uygulamalarında, görüntü betim yönteminin gücü ayrıştırıcı niteliğine bağlı olmaktadır. Bu tez çalışmasında, geçtiğimiz on yıl boyunca hüküm sürmüş el yapımı betimleme yöntemleri, günümüzün Derin Öğrenme paradigmasıyla karşılaştırılmakta; bu yolla, nispeten eski kökleri olan Yapay Sinir Ağları (YSA) yapısının ani yükselişinin temel nedenlerine inilmesi amacı güdülmektedir. Öne sürdüğümüz deney sonuçları, Derin YSA'ların gerçek performansına ulaşabilmesi için yakın zaman öncesine kadar sahip olmadığımız, çok büyük, etiketlenmiş veri kümelerine gereksinim duyduğunu göstermektedir. Bu tez çalışması aynı zamanda el yapımı yöntemler ile YSA tabanlı yaklaşımların birleşimi üzerine kurulu metotlara değinmektedir. Bu şekilde, yeni teknolojinin el yapımı yöntemlerin yıllar içerisinde oluşturduğu birikim ile desteklenmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda Seçici Arama algoritmasına Fisher Vektörü tabanlı, Fisher-Seçici Arama isimli bir eklenti önermekteyiz. Algoritmamız ek bir hesaplama zamanı harcanmaksızın, ortalama kesinlik değerini %10 arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
We can represent images in entirely different ways, in order to fulfill different purposes. For object recognition, power of a representation comes from its discriminative ability. In this thesis work, handcrafted representations that dominated the last decade of computer vision are evaluated against the current paradigm of Deep Learning, to try and pinpoint the reasons behind why and how the fairly old Artificial Neural Network (ANN) framework suddenly emerged as the state of the art in discriminative representations. We observe, through our experiments, that true capabilities of Deep ANN's can only be achieved by having very large amounts of labeled data that have been made available only recently. This thesis work also deals with ensembles of both handcrafted and ANN based approaches to reinforce the new technology with years of established knowledge behind handcrafted feature based approaches. For this purpose, we propose a novel extension, based on Fisher Vectors, to the well known Selective Search algorithm, called the Fisher-Selective Search algorithm, and obtain a 10% relative increase in Average Precision at virtually no additional computation cost.