Automated building detection from satellite images by using shadow information as an object invariant
Gölge bilgisi kullanılarak uydu görüntülerinden otomatik bina tespiti
  1. Tez No: 318900
  2. Yazar: BARIŞ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ YARMAN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Uydu görüntülerinden otomatik bina tespiti için literatürde uygulanan klasik örüntü tanıma yöntemlerinin aksine, gölge bilgisinin ve yönünün bina için değişmez olarak kullanılması sayesinde öz denetim verisinin otomatik olarak çıkartılabildiği güçlü bir bina tespiti algoritması önerilmiştir. Bu yöntemde ilk olarak görüntüdeki bitki örtüsü, su ve gölge alanları tespit edilir, ardından binanın varlığını tespit eden yerel yönelimsel bulanık haritalar, gölge alanları ve görüntünün meta-verisinden elde edilen gölge yönü bilgisi kullanılarak yaratılır. Her bulanık harita için, arka plan ve ön plan (bina) pikselleri otomatik olarak belirlenir ve çizge tabanlı Grabcut algoritması kullanılarak ikili bölütleme yapılır. Yerel sonuçların birleştirilmesinin ardından nihai bina tespit algoritması elde edilir. Algoritmanın başarım değerleri göz önüne alındığında, bu yaklaşım ile gölgenin bina için bir değismez olduğu, ve nesne tespiti için yalnızca tek bir değişmez kullanıldığında bile tatmin edici sonuçlar elde edilebileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Apart from classical pattern recognition techniques applied for automated building detection in satellite images, a robust building detection methodology is proposed, where self-supervision data can be automatically extracted from the image by using shadow and its direction as an invariant for building object. In this methodology; ? rst the vegetation, water and shadow regions are detected from a given satellite image and local directional fuzzy landscapes representing the existence of building are generated from the shadow regions using the direction of illumination obtained from image metadata. For each landscape, foreground(building) and background pixels are automatically determined and a bipartitioning is obtained using a graph-based algorithm, Grabcut. Finally, local results are merged to obtain the ? nal building detection result. Considering performance evaluation results, this approach can be seen as a proof of concept that the shadow is an invariant for a building object and promising detection results can be obtained when even a single invariant for an object is used.