Development of a model updating technique for nonlinear systems
Doğrusal olmayan yapılar için model güncelleme yöntemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 416456
  2. Yazar: GÜVENÇ CANBALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN NEVZAT ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Yapısal dinamikte, doğru bir sayısal model elde etmek oldukça önemlidir. Ancak sayısal modellerden hesaplanan dinamik davranışlarla deneyden elde edilmiş sonuçlar arasında her zaman farklılıklar mevcuttur, bu yüzden sayısal modellerin güncellenmesi gerekmektedir. Gerçek hayat uygulamalarında, yapılar çoğunlukla doğrusal olmayan özelliklere sahiptir ve doğrusal olmayan yapılar için, sayısal modelleri güncelleyebilmek için ilk önce yapıdaki doğrusal olmayan özellikler belirlenebilir, daha sonra da güncelleme prosedürü modelin doğrusal olan kısmına uygulanabilir. Bu yaklaşımın uygulaması, özellikle sürtünme tipi doğrusal olmayan özellik içeren çoklu doğrusal olmayan özelliklere sahip sistemlerde çok basit olmayabilir. Bu tezde, sürtünme tipi doğrusal olmayan özellik içeren çoklu doğrusal olmayan özelliklere sahip doğrusal olmayan yapılar için yeni bir model güncelleme yöntemi geliştirilmiştir. Yöntem, yapıdaki doğrusal olmayan özellikleri belirleyip aynı zamanda yapının doğrusal kısmının frekans tepki fonksiyonlarını da çıkarmaktadır. Geliştirilen yöntemin doğruluğu ilk olarak, gerçek olmayan deneysel veri kullanan doğrusal olmayan tek ve çok serbestlik derecesine sahip sistemlerle aynı zamanda da doğrusal olmayan bir yapıyla gösterilmiştir. Deneysel çalışma olarak, geliştirilen yöntem önce gerçek bir test sistemine son olarak da bir mühendislik sistemine (savaş tankı namlusu) uygulanmıştır. Geliştirilen yöntemin, bir test sistemine ve karmaşık bir mühendislik sistemine, doğru bir doğrusal olmayan model elde etmek için başarıyla uygulanabildiği gösterilmiştir. Sonuç olarak, doğrusal olmayan yapılar için geliştirilmiş olan model güncelleme yönteminin doğrulaması ve uygulaması hem sayısal çalışmalarla hem de deneysel gerçek hayat uygulamalarıyla başarıyla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In structural dynamics, obtaining an accurate numerical model is very crucial. However there are usually discrepancies between calculated dynamic behavior from numerical models and the ones obtained experimentally, and therefore it will be necessary to update the numerical models. In real life applications, structures usually have nonlinearity, and for nonlinear structures, in order to update the numerical model, firstly nonlinearity in the structure can be identified, and then updating procedure may be applied to the linear part of the model. Application of such an approach may not be straightforward, especially for nonlinear systems having multiple nonlinearities including friction type of nonlinearity. In this thesis, a new model updating technique for nonlinear structures that have multiple nonlinearities including friction type of nonlinearity is developed. The method identifies multiple nonlinearities in the structure and simultaneously extracts the FRFs of the underlying linear system. The accuracy of the method developed is first verified by using nonlinear lumped SDOF and MDOF systems, as well as with nonlinear structure using simulated experimental data. Then, as experimental studies, method developed is applied to a real test system and finally to an engineering system (nonlinear gun barrel of a battle tank). It is shown that, the method developed can be successfully applied both to a test system and to a complex engineering problem for obtaining an accurate nonlinear model. In conclusion, the validation and application of the model updating method developed for nonlinear structures are demonstrated successfully with both simulated case studies and experimental real life applications.