Probabilistic slope stability analysis using limit equilibrium, finite element and random finite element methods
Limit denge, sonlu elemanlar ve rassal sonlu elemanlar yöntemleri kullanılarak olasılıksal şev stabilitesi analizi
- Tez No: 416457
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJAN HUVAJ SARIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Zemin değişkenliğini hesaba katmak ve olasılıksal analizler gerçekleştirmek, dizayn açısından olası yenilmelerin öngörüsü açısından önemli kazanımlar ortaya koyduğu için, geoteknik mühendisleri son zamanlarda güvenilirliğe dayalı karar verme değerlendirmelerine yönelmektedir. Bu çalışmanın amaçları şunlardır: olasılıksal ve deterministik şev stabilitesi analiz metotlarının, güvenlik katsayısı, yenilme olasılığı ve kritik yenilme yüzeyi açısından incelenmesi ve kıyaslanması. Bu amaç doğrultusunda, olasılıksal limit denge araçları (Slide ve Slope/W) ve olasılıksal sonlu elemanlar araçları (Phase 2 and PLAXIS2D) kullanılmıştır. Ayrıca, Rslope2D ve bu çalışmada yeni geliştirilmiş olan PLAXIS2D-Python komut yazımı kullanılarak, zeminlerin kayma dayanımının mekansal değişkenliği göz önünde bulundurulmuştur. Varyasyon katsatısının ve mekansal korelasyon mesafesinin etkileri de çalışılmıştır. Bu çalışmanın en kayda değer bulguları şunlardır: (1) 1.00 dan büyük, deterministik güvenlik katsayısı, şevin geleneksel anlamda“güvenli”olduğu anlamına gelmez; örnekler göstermektedir ki 1.50 güvenlik katsayısına sahip bir şev, % 30 yenilme olasılığına sahip olabilmektedir. (2) Varyasyon katsayısı (COV) arttıkça yenilme olasılığı da (PF) da artmaktadır. (3) Olasılıksal şev stabilitesi analiz sonuçları mekansal korelasyon mesafesinden önemli ölçüde etkilenmektedir. Bu çalışmanın sonuçlarının, daha iyi geoteknik risk yönetimi ve iletişimi amacıyla birlikte, olasılıksal şev stabilitesi konseptinin ve zemin heterojenliğinin şev stabilitesi değerlendirmeleri üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılması konularında yararlı olacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, geotechnical engineers are moving more towards decision-making processes based on reliability assessment, since accounting for soil variability and carrying out probabilistic analyses result in significant savings in designs, and possible prediction of failure events. Objectives of this study are to investigate and compare different methodologies for probabilistic slope stability analyses as well as with deterministic methodologies, in terms of factor of safety, the probability of failure, and the critical failure surface. For this purpose probabilistic limit equilibrium tools (Slide and Slope/W) and probabilistic finite element tools (Phase 2 and PLAXIS2D) are utilized. Furthermore spatial variability of shear strength of soils is considered by Rslope2D software and newly-developed PLAXIS2D-Python scripting in this study. The effect of coefficient of variation and spatial correlation length is also studied. The most significant findings of this study are: (1) a deterministic FS value greater than 1.00 does not always mean that the slope is“safe”in traditional-sense, examples are shown where factor of safety of 1.50 can have a probability of failure of 30%. (2) As the coefficient of variation (COV) value increases, the probability of failure (PF) increases. (3) The results of probabilistic slope stability analyses are significantly influenced by the spatial correlation length. The results of this study are believed to be useful for further understanding of the probabilistic slope stability concept and the effects of soil heterogeneity on slope stability evaluations with the aim of better geotechnical risk management and communication.