Using Cappadocia tuff as a natural pozzolan in the cement production
Kapadokya tüfünün doğal puzolan olarak çimento üretiminde kullanılması
  1. Tez No: 416458
  2. Yazar: MUSTAFA CAN ATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LUTFULLAH TURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gün geçtikçe, çimento veya beton katkı malzemesi olarak puzolan kullanımı çimento dünyasında önemini artırmaktadır. Bu doğrultuda puzolan kullanımı için, malzemenin mekanik, fiziksel ve durabilite özeliklerini araştırmak amacıyla, oldukça fazla bilimsel araştırma yapılmaktadır. Ayrıca, %50'ye kadar pozzolan katkılı çimento üretmek, aslında çimento üretiminde ortaya çıkan CO2 salımını yaklaşık yarıya indirmek anlamına gelmektedir. Daha da fazlası, puzolanın doğal veya yan ürün olması fark etmeksizin, malzeme, sadece öğütme maliyeti sunup üretim maliyetini düşürerek, büyük bir finansal avantaj sunmaktadır. Bu çalışmada, Orta Anadolu'da bulunan Kapadokya Bölgesi'ne ait doğal tüf, mekanik, fiziksel, ve durabilite özelikleri bakımından, çimento katkı malzemesi olarak test edilmiştir. Deneyler için, laboratuvar şartlarında, bir adet kontrol çimentosu ve iki adet katkılı çimento üretilmiştir. Klinker, alçıtaşı ve puzolan beraber öğütülmüştür. Deneyler sonucunda, %0, %25 ve %50 puzolan katkılı çimentonun, çimento yapımında kullanılabilmesi için gerekli test sonuçları elde edilmiş olup, bu sonuçlar, malzemenin %50ye kadar çimento katkısı olarak kullanılabilirliği hakkında genel bir fikir niteliktedir. Performans yönünden, çimentolar; incelik, parçacık büyüklüğü dağılımı, normal kıvam, priz süresi, otoklav genleşmesi, basınç dayanımı, hidratasyon ısısı ve alkali-agrega reaktivitesi için, ilgili ASTM standartları yönlendirmesinde test edilmiştir. Belirli bir incelikte, malzeme otoklav genleşmesini ve alkali-agrega reaksiyonunu azaltmıştır. Bunun yanında, hidratasyon ısısının da artan puzolan miktarıyla azaldığı gözlenmiştir. Yine artan puzolan miktarıyla beraber, su ihtiyacı da artmış, ilk ve son priz süreleri de uzamıştır. Bunun dışında, Kapadokya tüfü katkılı çimentolarda, erken dayanım azalmış, fakat, 90. ve 180. günler sonunda, basınç dayanımının fark edilir şekilde artmaya devam ettiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
For the concrete world, it is increasing day by day in importance to use the pozzolans as a cement replacement material or concrete admixture. To be able to use them in this aim, many scientific researchers have been carried out to observe the material's mechanical, physical, and durability characteristics. Moreover, using pozzolan in cement production up to 50%, actually tells that the CO2 emission is decreased nearly by 50%. Furthermore, whether the pozzolan is natural or a byproduct, the material offers a huge amount of financial benefit by decreasing production cost with having only grinding procedure. In this study, the natural tuff from Cappadocia Region, Middle Anatolia, was tested as a cement replacement material chemically, mechanically, physically, and for durability. For the tests, one control cement and two blended cements were produced in the laboratory. The materials were intergrinded in this study. At the end of these tests, the observations include 0%, 25% and 50% natural pozzolan replacement with clinker which gives a general idea about the material's efficiency to be used in the cement production with high volume up to 50%. By means of performance, the cements were tested for fineness, particle size distribution, normal consistency, setting times, autoclave expansions, compressive strength, heat of hydration, and alkali-aggregate reaction in the lights of the related standards in ASTM. For a given fineness, the material affected autoclave expansion and alkali-aggregate reaction positively. Also the heat of hydration tend to decrease with the increasing pozzolan amount. It is observed that initial and final setting times get longer and water requirement increased. Furthermore, Cappadocia tuff decreased the early strength, however after 90 and 180 days, the strength gaining was quite appearably going on in the Cappadocia tuff blended cements.