Peribacalarının özgün form olarak seramiğe yansıması
A Reflaction of earthpillars to ceramics as an original form
  1. Tez No: 73534
  2. Yazar: TUĞRUL EMRE FEYZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Doğal oluşumların, alışılmışın dışında yeryüzü şekillenmelerinin insan üzerindeki etkisi yadsınamayacak bir gerçekliktir. Yurdumuzda, İç Anadolu Bölgesi de böylesine ilginç yeryüzü şekillenmelerinin merkezi durumundadır. Milyonlarca yıl önce volkanik hareketlenmeler sonucu çevreye yayılan lav ve tüflerin katman halini alması ve zamanla yine doğal nedenlerle aşınması sonucu,“Kapadokya”adı verilen bölge meydana gelmiştir.“Peribacalan”ise bu olağanüstü bölgenin en tanınan öğeleridir. Peribacalan, salt biçimsel özellikleriyle değil, yapısal, fiziksel özellikleri ve tinsel etkileriyle de incelenmiştir. Araştırmada bu fikirden yola çıkılarak sanat ve doğa ilişkisi gözden geçirilmiş, ilkel sanat anlayışından soyut biçimlere ulaşılıncaya kadar geçirilen evreler irdelenmeye çalışılmış, Kapadokya doğası ve peribacalarmın sanatçılara etkisi ve sonuçlan incelenmiştir. Bu bölgeyi ve peribacalannı daha yakından tanımak amacıyla derin bir tarih araştırması yapılmış, daha önce yapılmış olan coğrafık ve jeolojik çalışmalardan yararlanılmıştır. Bütün bu araştırma ve inceleme çalışmalannm ışığında peribacası biçimlenmelerinden yola çıkılmış, seramik malzemenin plastik özelliğini de kullanarak yeni ve özgün anlatım dili oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY The effect natural and extraordinary formation of the earth is an undeniable reality. In our country, The Middle Anatolian Region is also the center of such interesting earth formation. Millions of years ago becuse of the lava tuff became a layer and eroded due to the natural causes, a reigon called Cappadocia came in to existance.“Peribacalari”(Earthpillars) are the most well known element of this magnificent region. Earthpillars are studied not only with their shapes, but also with their structural and physical qualities and spiritual effects. In this research, depending on this idea, the realtions between nature and art is looked over, the period from primitive art concept to abstract shapes is scrutinized and the nature of Cappadocia and the effect of“Peribacalari”on the artists and it results are examined. To understand this region and the earthpillars better, a deep historical research has been carried out and previous geographical and geological studies have been made use of. In the light of these studies researches, starting with the formation of the(Peribacalari), by using the plastic characteristic of ceramic material a new and original descriptive language has been tried to create.