Prediction of the cutting forces for robotic grinding processes with abrasive mounted bits
Aşındırıcı taş kullanılan robotik taşlama proseslerinde kesme kuvvetlerinin tahmini
- Tez No: 416460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN İLHAN KONUKSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, aşındırıcı taş kullanılan robotik taşlama süreçleri için kesme kuvvetleri araştırılmıştır. Taşlama literatürünün çoğunluğunda, taşlama prosesi, rijit makineler ve büyük çaplı taşlar kullanılarak analiz edilmiştir. Ancak, robotik taşlama sistemlerinde küçük taşlar kullanılmaktadır. Bu sebeple, günümüzde aşındırıcı taşlar için geometri ve kuvvet ilişkilerinin deneysel olarak çalışılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, taşlama sistemlerinde karşılaşılan bazı zorluklarla karşılaşmamak için (örneğin giydirme ihtiyacı, ya da soğutma ihtiyacı) cBN (kübik bor nitrür) taşlar kullanılmıştır. Taşlama esnasında teğetsel ve dik kuvvetlerin verilen bir geometri için tahmini, robotik taşlama operasyonlarında kullanılmak üzere sonuç olarak elde edilmiştir. Bu model, gerekli sistem parametrelerinin ölçülebilmesi için özellikle tasarlanmış kontrollü bir çalışma ortamında (deney düzeneğinde) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, cutting forces for robotic grinding processes with mounted bits are investigated. In the majority of the grinding literature, the grinding process is analyzed based on rigid grinding machines and larger size wheels. However, the robotic grinding systems involve small size tools. Therefore, currently there is a need to experimentally study the geometry and force relationships for mounted bits. In order to overcome some of the difficulties arising in grinding studies (e.g. need for dressing, cooling, etc.), cBN (cubic Boron Nitride) tools are utilized. Tangential and Normal forces for a given geometry during the operation are predicted as the outcome for use in robotic grinding operations. This predicting model is developed in a controlled environment -an experimental setup- which is specifically designed for measuring required system parameters for the model.