Meanline performance analysis of radial compressors
Radyal kompresörlerin orta çizgi performans analizi
  1. Tez No: 416463
  2. Yazar: EMRAH GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde iki ve üç boyutlu HAD analizleri sıklıkla kompresör tasarımı için kullanılmaktadır ve bu analizler sayesinde bir kaç yıl önce imkansız gibi gözüken verim değerleri yakalanmaktadır. Ancak bu karmaşık HAD analizleri pahalı ve zaman alıcıdır. Ön tasarım sırasında bir çok iyileştirme basit bir orta çizgi analizi ile yapılabilmektedir ve bu HAD analizlerindeki ince ayar süresini bir hayli azaltmaktadır. Tabiatından dolayı kaynaklanan kısıtlamalara rağmen, orta çizgi boyunca yapılan bir boyutlu analiz ucuz bir şekilde kompresör analizi ve tasarımı yapmamızı sağlayan çok pratik ve güçlü bir araçtır. Bu yöntem temel akış denklemlerini empirik modeller ile birlikte kullanır. Empirik modeller bazı önemli akış olaylarını ve akış kayıplarını modellemek için gereklidir. Analizin sonuçları tamamen empirik modellerin doğruluğu ile alakalıdır. Bu tezin amacı orta çizgi analizi ile bir radyal kompresörün performansını tahmin edebilecek bir bilgisayar programı yazmaktır. Kullanılan empirik modellerin doğruluğunun gösterilmesi için literatürden alınan deneysel sonuçlar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the complex nature of flow within a compressor, two- and three-dimensional CFD codes are commonly employed in compressor design today and they are leading to levels of efficiency believed to be impossible a few years ago. However, these sophisticated CFD codes are costly and time consuming. Many improvements can be done in a simple mean-line analysis during the preliminary design of a compressor which leads to fewer hours of fine tuning in CFD codes. Despite its inherent limitations, the one-dimensional flow analysis along a mean-line is a very practical and powerful tool to inexpensively design and analyze a compressor. Mean-line method employs fundamental flow equations along with some empirical models to address the flow losses and some important flow phenomena. The accuracy of the results directly depends on the validity of the empirical models employed. The aim of this thesis is to develop a computer program that can be used to predict the performance of a radial compressor using mean-line method. Validation of the empirical models has been carried out by comparing the results with the experimental data available in the literature.