Development of a cycle design software for turboshaft engines
Turboşaft motorları için çevrim tasarım yazılımı geliştirilmesi
- Tez No: 416462
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde turboşaft motoru çevrim tasarımı için bilgisayar yazılımı geliştirilmiştir. Öncelikle, hava modeli oluşturularak simülasyonlarda kullanılacak turboşaft modeli belirlenmiştir. Daha sonra, yazılımın gereksinimi olan ve hava aracı için ilk ve kritik aşama olan tasarım noktası hesaplamaları ve parametrik çalışma kabiliyetleri programa entegre edilmiştir. Bu noktada, komponent performanslarının olası değerlerine daha iyi yakınsama yapılabilmesi amacıyla, kompresör, yanma odası ve türbinler için temel verimlilik tahmin modülleri geliştirilmiş ve kodun içine eklenmiştir. Tasarım noktası seçildikten sonra yazılımın kullanıcısına, tasarlanan motorun, hava aracının tasarım noktası dışında kalan işletim zarfında nasıl çalışacağı hakkında fikir vermesi gerekmektedir. Bu nedenle, komponent referans haritaları üzerinde harita ölçeklendirme tekniği ile ölçeklendirme özelliği yazılımın içerisine eklenmiştir. Tasarlanan turboşaft motorunun komponentlerin eşleşmesi ise Newton-Raphson iterasyon tekniği ile programlanmıştır. Buna ek olarak, motorun dinamik davranışını tahmin eden ivmelenme modülü geliştirilmiştir. Son olarak, yazılımın her bir modülünden daha“kullanıcı-dostu”bir ortamda faydalanılabilmesi için bir kullanıcı arayüzü oluşturulmuştur. Yazılımın ön tasarım aracı olarak kullanılabilmesi için gerekli olan güvenilirliği doğrulamak için yazılımın sonuçları da literatürde mevcut motor performans verileri ile ve ticari bir yazılım olan“GasTurb11”ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a computer software for the cycle design of a turboshaft engine is developed. Firstly, a numerical air model was implemented and the model of the turboshaft to be used in the simulation was selected. The first requirement for the software is the capability of performing design point calculations and parametric studies. This feature, which is the initial part of an aircraft engine design, was integrated into the software. At this point, to have a better estimation of the component performances, basic efficiency estimation modules of compressor, combustor and turbines were developed and embedded into the code. After setting the design point of the engine, the software can give insight to the designer about operating at different points from the design point in the operating envelope of the aircraft. In order to accomplish the off-design performance estimations, the map scaling technique was used with the reference maps and matching of the components of the designed turboshaft was programmed with the Newton-Raphson iteration technique. In addition to the off-design performance estimations, the dynamic behavior (transient) estimation module of the software was developed. After all, a GUI (Graphical User Interface) was constructed for the use of each parts of the software in a“user-friendly”environment. The results of the code were compared with the engine performance data and the commercially available program“GasTurb11”in order to confirm the reliability of the software to perform preliminary engine design studies.