Improved Physarum Polycephalum shortest path algorithm with preconditioned iterative methods
Ön koşullu yinelemeli yöntemler ile geliştirilmiş Physarum Polycephalum en kısa yol algoritması
  1. Tez No: 416470
  2. Yazar: HAMİDE HANDE KESKİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MANGUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
En kısa yol problemi algoritmalarının Bilgisayar Bilimi içerisinde veya bilim ve mühendislik alanında pek çok uygulaması bulunmaktadır. Ağ optimizasyonu, yapay zeka ve robotik en kısa yol probleminin uyguluma alanlarına örnektir. Pek çok algoritma bu problemi çözebilmek için öne sürülmüştür. Physarum Çözümü en kısa yol problemini çözebilen biyolojik olarak esinlenilmiş bir yöntemdir. Nihayetinde, algoritma içerisinde her iterasyonda karşımıza çözülmesi gereken seyrek doğrusal sistem çıkmaktadır. Direkt ve yinelemeli çözücüler iki ana seyrek doğrusal sistem çözücüleridir. Direkt Çözücüler dayanıklı olmasına rağgmen doldurulmu¸s hücreler sebebiyle fazla hafıza harcar. Bu tez çalışmasında, Physarum Polycephalum en kısa yol algoritması ön koşullu yinelemeli yöntemler ile geliştirilmektedir. Pek çok doğrusal sistem çözücü ve önkoşulun yakınsama davranışı ve hafıza tüketimi üzerinde çalışılmıştır. Ön koşullu yinelemeli çözücülerin gayet dayanıklı olduğu ve daha az hafızaya ve zamana ihityaç duyduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Algorithms for finding the shortest path has many applications in Computer Science, or in other areas of science and engineering. Network optimizations, artificial intelligence and robotics are just a few examples where efficient computation of the shortest path is needed. Various algorithms have been proposed to solve this fundamental problem. Physarum Solver is biologically inspired method that deals with this problem. In the end, a sparse linear system needs to be solved at each iteration of the algorithm. Direct and iterative solvers are two main classes of algorithms for solving sparse linear systems. Direct solvers are robust but they could consume a lot memory due to fill-in. In this thesis, Physarum Polycephalum Shortest Path algorithm is improved using preconditioned iterative methods. We study the convergence behavior as well as memory consumption of various solvers and preconditioners. We show that preconditioned iterative solvers are quite robust and requires much less memory and solution time.