Toplumda gelişen pnömonide tedavi kararının belirlenmesinde kullanılan ciddiyet skorlarının karşılaştırılması
Comparison of the severity scoring systems for the management of community-acquired pneumonia
- Tez No: 416471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN ÇAPAN KAYSERİLİOĞLU, DOÇ. DR. ARZU ERTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Toplumda gelişen pnömoni, yarattığı doğrudan ve dolaylı maliyetlerle tüm dünyada en başta gelen sağlık sorunlarından biridir. Ülkemizde mortalite nedenleri arasında üst sıralarda yer almasının yanı sıra sağlık giderlerinin de önemli bir belirleyicisidir. Tüm bu maliyetlerin hastalık ciddiyetinin artmasıyla paralellik gösterdiği bilinmektedir. Bu açıdan hastalığın doğru yönetimi için ciddiyetin en doğru şekilde öngörülmesi hayatidir. Çalışmamıza toplam 84 olgu alındı. Ortalama yaşları 58,6 (±18,7) yıl idi. Ek hastalıklardan ek sık karşılaşılanı KOAH (%26,2) idi. Başvuru sırasında Pulsoksimetre ile kapiller kan oksijen satürasyonu 0,05). Otuz günlük mortalite için konfüzyon varlığının (OR: 28,41; β-coefficient: 3,34; %95 CI: 2,62-308,12, p=0,006) bağımsız risk faktörü olduğu, bunun yanında istatistiksel olarak anlamlı olmasa da sistolik hipotansiyon varlığının (OR: 24,45; β-coefficient: 3,19; %95 CI: 0,77-771,85; p=0,069) modele katkı sunduğu ortaya çıktı. Yoğun bakım gereksiniminin belirlenmesinde PCİ (cut –off sınıf IV iken) için duyarlılık, özgüllük, pozitif prediktif değer ve negatif prediktif değerler sırasıyla %92,8, %85,7, %56,5 ve %98,4 iken, CURB-65 için (cut-off ≥2 iken) %92,8, %72,8, %40,6, %98,1, CURB-65 için (cut-off ≥3 iken) %64,2, %90, %56,3, %92,6 ve SMART-COP için (cut-off değeri ≥3 iken) %100, %54,2, %30,4, %100 olarak bulunmuştur. Yapılan ROC karşılaştırmalarında her üç sistemin de YBÜ gereksinimini belirlemede ayırıcı özellik gösterdiği (p:0,0001) ancak bu alanda birbirlerine üstünlükleri olmadığı belirlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Community-acquired pneumonia (CAP) is a worldwide health problem with its high direct and indirect burdens. CAP remains as one of the most important cause of mortality and health care cost in our country. It is known that these burdens correlate with the severity of ilness. By this point of view, proper prediction of the severity is crucial for the appropriate management of the illness. Eighty-four patient enrolled in this study. Mean age was 58.6 (±18.7) years. Most common comorbidity was chronic obstructive pulmonary disease (26.2%). Low oxygen saturation with pulsoxymetry (0.05). be a independent risk factor for 30-day mortality. Additionally, systolic hypotension serves as a co-factor (OR: 24.45; β-coefficient: 3.19; 95% CI: 0.77-771.85; p=0.069) even it is not statistically significant. Sensitivity, specificity, positive predictive value and negative predictive value of Pneumonia Severity Index for predicting the need for intensive care unit admission are 92.8%, 85.7%, 56.5% and 98.4%, respectively. Same values for CURB-65 are 92.8%, 72.8%, 40.6% and 98.1%, and for SMART-COP are 100%, 54.2%, 30.4% and 100%, respectively. It is found that all three systems are accurate for predicting the need for intensive care admission (p:0.0001) but not superior to each other (p>0.05).