Reinforcement of epoxies by boron minerals
Epoksilerin bor mineralleri ile güçlendirilmesi
  1. Tez No: 416485
  2. Yazar: YURDAER BABUÇCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEOMAN TİNCER, DOÇ. DR. TONGUÇ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Polimerler-katkı malzemeleri çok gelişmiş mekanik ve termal özellikler göstermelerinden dolayı, bor mineralleri takviyeli epoksi reçinelerin güçlendirmeleri konusu çalışılmaya değer bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, gama ışınlaması altında bor minerallerinin epoksi reçinelerin mekanik ve termal özelliklerini nasıl etkilediğini görmektedir. Epoksilerin mekanik ve termal özellikleri üzerine borun etkisi, mineral tipine, mineral yükleme konsantrasyonuna ve hava ile vakum altında ışınlama dozuna bağlı olarak incelenmiştir. Çalışmada, Bisfenol-A (DGEBA) tipi epoksi reçinesi (Adriapox Özel) kullanılmıştır. Farklı yüzdelerde B2O3 ihtiva eden Kalsine Tinkal, Konsantre Tinkal, Öğütülmüş Kolemanit ve Susuz Boraks katkı maddesi olarak kullanılmıştır. En yüksek çekme mukavemeti (HDR tarafından 2500 kGy'de 33 MPa) ve en yüksek Young's modülü (LDR 500 kGy'de 1095 MPa) ECOL-1 numunesi için elde edilmiştir. Epoksi-bor numunelerinin mekanik davranışları γ-ışınlaması süresince oluşan zincir kırılması ve çapraz bağlanma reaksiyonları arasındaki oluşum rekabetine bağlı olarak 'artan-azalan-artan" şeklinde üç basamaklı bir periyodik davranış göstermektedir. DMA sonuçlarına göre takviye malzemesinin çapraz bağlanma üzerinde dikkat çekici etkisi olmadığı görülmekle birlikte ışınlama dozundaki artışın Tg artışına etkisi görülmektedir. TGA sonuçlarına göre kompozitlerin kütle kaybının epoksi bozunmasına bağlı olduğu görülmektedir. Bozunma sıcaklığındaki 10 °C'lik artışın sebebi ise bor mineralleridir. Kompozitlerin yapısındaki değişiklik oksidasyon reaksiyonu ve ışınlama ile etkilenmektedir. Epoksi ve bor mineralleri ara yüzeyindeki bağlanma eksikliği, kırıklar oluşan zayıf bölgelerin meydana gelmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
As polymers/fillers have shown much improved mechanical and thermal properties, the subject of epoxy resin reinforcement using boron minerals fillers has become valuable subject to study. The aim of this study is how boron minerals influence epoxy resins' mechanical and thermal properties under gamma irradiation. The effects of boron on the mechanical and thermal properties of epoxy were studied in terms of mineral type, mineral loading concentration and irradiation dose in air and under vacuum. Bisphenol-A (DGEBA) type epoxy resin (Adriapox Special) was used. Calcined Tincal, Concentrated Tincal, Ground Colemanite, Anhydrous Borax were used as filler which contain B2O3 in different percentages. The highest tensile strength (33 MPa at 2500 kGy by HDR) and the highest Young's modulus (1095 MPa at 500 kGy by LDR) were achieved for ECOL-1 sample. The mechanical behavior of epoxy-boron samples showed a periodical line with three stages as ''increment-decrement-increment' which was related to the competition reaction between chain scission and crosslinking during irradiation by γ –rays. DMA results revealed that the reinforcement did not affecting the crosslinking process significantly where the increase in the Tg was consistent with the increasing in irradiation dose remarkably. TGA results showed that the weight loss of the composites was due to the degradation of the epoxy where the decomposition temperature increased about 10 °C because of the boron minerals effects. The change in the structure of the composites was affected by oxidation reaction and irradiation. The lack of adhesion between epoxy and boron minerals caused formation of weak zones to be cracked.