SiO₂ katkılı epoksi malzemesinin çekme dayanımının incelenmesi
Investigation of the tensile strength of SiO₂ doped epoxy material
  1. Tez No: 812669
  2. Yazar: MUHAMMET KERİM ERARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT SEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada saf epoksi malzemesi ile katkılanmış epoksi malzemesi arasındaki mukavemet farklılıkları incelendi. Kompozit malzemelerin giderek yaygınlaştığı bu günlerde daha çok takviye olarak kullanılan epoksi malzemesinin katkılanarak daha da mukavemetli bir hal alması hedeflenmektedir. Bu doğrultuda ilk olarak özel bir firmadan satın alınan epoksi ve sertleştirici malzemesi sırasıyla 1/1 – 1,5/1 – 2/1 – 2,5/1 – 3/1 oranlarında standart hacimlerde dökümü yapılarak çekme testine sokulmuştur. Daha sonra katkı malzemesi olarak 80 nanometre boyutunda ve 5-20 nanometre boyutlarında farklı yüzdelerde silika tanecikleri kullanılmıştır. Katkılama işleminin homojen bir biçimde gerçekleştirilmesi için manyetik karıştırıcı ve sonikatör makineleri kullanılmıştır. Katkılı malzemelerin çekme testleri de yapılarak çekme dayanımları incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak optimum epoksi/sertleştirici oranı olarak 2/1 oranı belirlenmiştir. Katkılı epoksilerde ise katkı boyutu küçüldükçe mukavemet artışı gözlemlenmiştir. Ayrıca optimum katkı oranı da yüzde 0,5 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the strength differences between pure epoxy material and doped epoxy material were investigated. It is aimed that the epoxy material, which is mostly used as a reinforcement, is added to become more durable these days when composite materials are becoming more and more widespread. In this direction, the epoxy and hardener material purchased from a private company was first put into the tensile test by casting in standard volumes at the ratios of 1/1 – 1.5/1 – 2/1, 2.5/1 – 3/1, respectively. Then, silica particles in 80 nanometer size and 5-20 nanometer size in different percentages were used as additive material. Magnetic stirrer and sonicator machines were used to perform the doping process homogeneously. The tensile strengths of the additives were also examined and compared by performing tensile tests. As a result, 2/1 ratio was determined as the optimum epoxy/hardener ratio. In epoxies with additives, an increase in strength was observed as the size of the additive decreased. In addition, the optimum contribution rate was determined as 0.5 percent.