Propagation models for hilly terrain based on ray optic methods
Dağlık arazide ışın bazlı yöntemlere dayanan yayılım modelleri
  1. Tez No: 416486
  2. Yazar: ERKAN ERSİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜDE GÜLBİN DURAL ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Elektromanyetik yayılım modellemede, dalga boyuna göre çok büyük engellerin bulunabileceği dağlık alanlarda, nümerik metotlar hesaplama zamanları açısından yetersiz hale gelebilmektedir. Deneysel modellerin yanı sıra, geometrik optik (GO) teori ya da geometrik kırınım teorisi (GTD) gibi ışın bazlı yöntemler de sıkça kullanılmaktadır. Bu yöntemler çok yüksek frekanslı dalgalar için tasarlanmış olmakla birlikte, dalga boyuna göre çok büyük engellerin olduğu dağlık alanlarda, VHF ve UHF banttaki yayılım modellemelerinde de yeterli doğrulukta çözümler sunmaktadır. Bu tezde, ışın bazlı metotlar incelenmiş ve çeşitli basit yapılara uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar deneysel olarak elde edilmiş olan Longley-Rice yayılım modeli sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Hem teorik hem de deneysel metotların güçlü ve zayıf yönleri değerlendirilmiştir. Son aşamada ise, elde edilen bilgiler ışığında, dağlık bir alanda, alıcının vericiden yayılan EM dalgaları en verimli şekilde alabilmesi için; alıcı parametrelerinin nasıl seçilmesi gerektiği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In RF propagation path loss modeling, numerical methods may not be useful since they require very long computation times because electrically very large objects may be located in the terrain. Ray optic methods such as Geometrical Optics (GO) or Geometrical Theory of Diffraction (GTD) are more commonly used in propagation problems as well as the empirical models. Although ray optics methods are designed for very high frequency applications, they provide quite accurate path loss estimations in hilly terrain including electrically very large obstructions. In this thesis, ray optic methods are reviewed and applied to various different basic geometries. Computed results are compared with those obtained by the Longley-Rice model which is based on the use of empirical data. Weak and strong features of both ray optic methods and empirical methods are discussed. Finally, by using the results obtained previously, how to optimize the receiver parameters in order to obtain the maximum EM signal radiated by a transmitter in the hilly terrain is discussed.