Investigation of a generic warhead containing plastic bonded explosive under liquid fuel fire by numerical and test methods
Sıvı yakıt yangınına maruz kalan plastik patlayıcı içerikli bir harp başlığının nümerik ve test metoduyla incelenmesi
- Tez No: 416500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK FUNDA KURTULUŞ, DR. BEKİR NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yapılan bu çalışmada sıvı yakıt yangını tehdidine karşı tip V duyarsızlık isterine sahip bir mühimmatın tasarımına yönelik bir metodolojisi sunulmuştur. PBXN-109 patlayıcısı içeren test kalemi (harp başlığı) ile yapılan deneysel ve nümerik sonuçlar paylaşılmıştır. Reaksiyon başlangıç zamanı ve kritik tahliye deliği çapı, sıvı yakıt yangınına karşı tasarımı yapılan bir mühimmat için iki önemli anahtar parametredir. Problemin reaksiyon öncesi ve sonrası olarak ikiye bölünmesi bu kompleks problemin çözümü için tasarımcıya kolaylık sağlayabilir. Çalışmanın ilk aşaması test kaleminin 2 ve 3 boyutlu olarak ticari hesaplamalı akışkanlar dinamiği programı ANSYS-Fluent ile modellenmesini içermektedir. İkinci aşama ise PBXN-109 patlayıcısına ait düşük basınçlı (2-10MPa) yanma karakteristiğinin strand burn testleri ile çıkarıldığı çalışmayı içermektedir. Basınca bağlı yanma hızının elde edilmesi ile birlikte test kalemi içerisinde oluşacak basıncın tespiti için MATLAB Simulink ticari yazılımında kütlenin korunumu denklemleri kullanılmıştır. Hesaplamalar yapılan testler ile karşılaştırılmıştır. Buna göre, sonuçlar makul kabul edilebilecek seviye birbiri ile örtüşmekte olup; reaksiyonun süresinin tespiti için yapılan öngörüler için %8,9 olup, kritik tahliye deliğinin tespiti için yapılan çözümlemeler için %10,9'dur. Bu farklara olması muhtemel sebepler çalışma içerisinde paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present work provides a design methodology for a munition against fast cook-off threat for type V insensitivity requirement. The experimental and numerical results for a generic test item (warhead) filled with a PBXN-109 explosive are presented. Two key points for the design of an insensitive munition against fast cook-off threat, which are time to reaction and critical vent area is studied. Dividing the problem as pre-ignition and post- ignition will allow one to manage this complex problem to handle easier than its original form. The first part of the study covers 2-D and 3-D simulations of the problem by modeling the generic test item geometry by commercial CFD software (ANSYS - Fluent). The second part of the study reveals low pressure (2-10 MPa) burn characteristics of a PBXN-109 by strand burner tests. After obtaining pressure dependent burning rate, conservation of mass equation is used to determine the chamber pressure using MATLAB Simulink software. Calculations are compared with the tests performed. Results are seen to be in reasonable agreement with some discrepancies at 8.9% for time to reaction prediction and at 10.9% for ventilation characteristics analyses. Possible reasons of these differences are discussed within the paper.