Stochastic and deterministic analysis of nonlinear of nonlinear missile engagement scenarios using 5-dof 6-dof and adjoint model
Doğrusal olmayan füze angajman senaryolarının beş serbestlik dereceli altı serbestlik dereceli ve katımlı modeller kullanılarak tekli ve çoklu analizleri
  1. Tez No: 416501
  2. Yazar: EMRAH SEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ TÜRKER KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, füze konsept tasarım aşamasında kullanılan sözde 5 serbestlik dereceli ve zaman değişkenli katımlı modeller sadakat seviyelerileri incelenmeiştir. Tekil ve çoklu analizler karşılaştırıması yapılabilmesi için bu modeller geliştirilmiş ve kurulmuştur. Sozde 5 serbestlik dereceli ve katımlı modeller, 6 serbestlik dereceli modelin sonuçları esas alınarak konsept tasarımında önemli olan parameterelere göre değerlendirilmiştir. Literatürde teorik olarak var olan ama kullanılmayan zamana bağlı değişken parametreler katımlı modele entegre edilmiştir. Sözde 5 serbestlik dereceli modeled ise yuvarlanma dinamiği yok varsayılmış ve füze ivme cevabı transfer fonksiyon ile modellenmiştir. 3 boyutlu hücum açı tahmini ile sürüklenme kuvveti daha doğru elde edilebilmektedir. Ayrıca füze açısal dinamikleri uçuş kinematik denklemlerinin kullanılması ile tahmin hesaplarında iyileştirme yapılmıştır. Ek olarak, katımlı analiz yöntemi ile füze ivme komutu limitlemesi çoklu analizler için çalışılmıştır. Son olarak, durum uzay yapısında katımlı analiz modeli oluşturularak doğrusal olmayan simülasyon modelleri ile karşılaştırması farklı girdi parametreleri için çoklu analiz yöntemi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, pseudo five degree of freedom and a linear time varying adjoint models are considered in terms of their fidelity for conceptual design phase of a missile. The models are developed and compared for two analysis types such as, deterministic and stochastic. For the first analysis, pseudo five degree of freedom and adjoint models, which are developed, are compared with fully nonlinear six degree of freedom model for various performance analyses that are essential for conceptual design phases. Adjoint model includes time varying phenomena as an improvement over time invariant utilization, which exists in the literature. In the pseudo five degree of freedom model, roll dynamics is discarded and transfer function is implemented to represent missile acceleration response. The model includes improvements such as, 1) more accurate drag coefficient estimation by using three dimensional incidence angle predictions, 2) better lateral angular dynamics estimation by using flight path kinematic equations. In addition, state space structured adjoint model is constructed and states are populated by obtaining a nonlinear model to capture the effects of engagement nonlinearity. Therefore, a proper linear time varying model is constructed and validated by comparing with nonlinear model. Finally, an approach is explained for stochastic disturbances for adjoint analysis.