Design and manufacturing of a solar powered unmanned aerial vehicle
Güneş panelli insansız hava aracı tasarımı ve üretimi
- Tez No: 416519
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN NAFİZ ALEMDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezin amacı, güneş panelli bir insansız hava aracının (İHA) tasarımını, güneş enerjisi toplama performansını içeren performans analizlerini ve üretim aşamalarını anlatmak; bu aşamalar sonucunda prototip bir hava aracı üreterek, yer ve uçuş testleri ile bu hava aracının işlevselliğini doğrulamaktır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle, güneş enerjisi ile uçan hava araçlarında yapılan literatür taraması ile temel tasarım gereksinimleri belirlenmiştir. Üretilecek İHA'nın küçük İHA sınıfında olması planlanmış, böylece son kullanıcı için basit ve sürekli kullanılabilen bir hava aracı olması hedeflenmiştir. Uçan kanat tasarımı ile üretim aşamalarını basitleştirilmiş ve maliyeti düşürülmüştür. Aynı zamanda üretim yöntemleri de incelenerek, bu aşamalarda daha da iyileştirilme yapılmasına çalışılmıştır. Üretim kolaylığı açısından, uçağın kanat ve birleştirilmiş gövde parçalarının EPP/EPS köpükten sıcak tel ile kesilip çıkarılmasına karar verilmiştir. Diğer iç yapısal elemanlar bu köpükten parçalara gömülmüş, pleksi-glastan kesilmiş iki şeffaf uç kanat da kanatların ucuna eklenmiştir. Bu ilk üretim aşamasından sonra prototip uçak, üzerinde güneş hücreleri olmadan ilk uçuşunu yaparak tasarımı ve performansı doğrulanmıştır. Bu uçuştan sonra, kanatlar üzerine güneş hücreleri yerleştirilerek yer testi ile hesaplanan güneş enerjisi toplanma değerleri doğrulanmıştır. Son olarak da, prototip hava aracı tekrar uçurularak güneş hücreleri ile genel performansı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to describe the conceptual design, performance analysis including solar energy collection and manufacturing process of a solar powered unmanned aerial vehicle (UAV) and validate the design through ground and flight tests. Through a literature survey of solar powered aircraft, main design requirements are chosen. The solar powered UAV designed for this study is a small scale aircraft and intended to be used simply and frequently by end-users. Therefore it is designed as a flying wing, to lower the cost of the manufacturing by simplifying the process. The manufacturing process is evaluated for further simplification and cost-effectiveness. For ease of production, the flying wing is cut out from EPP/EPS foam blocks by hot wire, as two wings and one blended center piece (fuselage). The reinforcing structures are embedded in these foam-cut parts and two transparent winglets are assembled to the wing tips. At this step, the flying wing made its maiden flight without the solar panels to verify the design. After the maiden flight, solar panels are embedded on to the wings and ground test is conducted to verify the estimations on the solar energy collection by these panels. Lastly, the solar flying wing is flown a second time to observe its performance including the solar panels.