Modeling of an electromagnetic launcher
Elektromanyetık fırlatıcının modellenmesı
- Tez No: 416520
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEVAİOĞLU, PROF. DR. EDUGE MİRZAHAN HIZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez sistem performansını etkileyen tüm değişkenler göz önünde bulundurularak elektromanyetik fırlatıcının modellenmesini içerir. Bu çalışma, ilgili elektriksel ve kinematik denklemlerin çıkarılması ve bu denklemler temel alınarak modellerin geliştirilmesini kapsar. Sistemin farklı açılardan analiz edilebilmesi için farklı benzetim programlarında iki model geliştirilmiştir. Modeller deney sonuçları ile doğrulanmıştır. Elektromanyetik fırlatıcıya benzer bir deney altyapısı tasarlanmış ve kurulmuştur. Aynı sistemin iki modelde de benzetimi yapılarak benzetim sonuçları alınmıştır. Deneysel sonuçlar ve benzetim sonuçları karşılaştırılıp incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis involves modeling of an electromagnetic launcher (EML) by taking all of the variables that affect the system performance into consideration. The study includes deriving related electrical and kinematic equations and developing models based on these equations. Two models are built in different simulation programs to be able to analyze the system from different aspects. Models are verified by means of experimental results. An experimental setup is designed and implemented to represent a similar behavior to EML. The same system is simulated using two simulation models. Experimental and simulation results are compared and discussed.