Güneş enerjisi ile çalışan soğurmalı soğutucuların yoğuşturucu ve buharlaştırıcıların tasarımı, imali ve performans deneyleri
Design and manufacturing of condenser and evaporator of the solar powered aqua-ammonia absorption refrigerators and the performance experiments
  1. Tez No: 68132
  2. Yazar: MUAMMER ZIRZAKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETEM SAİT ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞAN SOĞURMALI SOĞUTUCULARIN YOĞUŞTURUCU VE BUHARLAŞTIRICILARININ TASARIMI, İMALİ VE PERFORMANS DENEYLERİ (Doktora Tezi) Muammer ZIRZAKIRAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1997 ÖZET Bu çalışmada güneş enerjisi ile çalışan amonyak/su 'lu Soğurmalı Soğutma Sisteminin (SSS); yoğuşturucu/buharlaştırıcı ve soğutucu ısı değiştiricisinin tasarımı, imalatı ve Ankara şartlarında performans deneyleri yapıldı. SSS 'nin soğutma gücü 0.25 kW, yoğuşturucu sıcaklığı 37 °C, buharlaştırıcı sıcaklığı -5 °C olarak tasarlandı. Soğutucu olarak 450 litre hacminde bir soğutma kabininin arka ve iç yüzeyine yerleştirilen serpantinli borular sırasıyla yoğuşturucu, buharlaştırıcı ve soğutucu ısı değiştiricisi olarak monte edildi. Buharlaştırıcı ve yoğuşturucu için BASIC dilinde bir bilgisayar programı kullanılarak hazırlandı. Tasarım sonuçları bir PC 'de, bu bilgisayar programı kullanılarak hesaplandı. Tasarımı ve imali yapılan yoğuşturucu, buharlaştırıcı ve soğutucu ısı değiştiricisinin performans deneylerinin sonuçlan çizelgeler ve diyagramlar halinde verildi. Ayrıca, kurulan soğurmalı soğutma sistemi çalıştırıldı ve sistem içerisinde bu elemanların performans ölçümleri deneysel olarak gerçekleştirildi. Sonuçlar karşılaştırıldı ve yorumlar yapıldı. Bilim Kodu : 626.11.00 Anahtar Kelimeler : Soğurmalı Soğutma Sistemi, Güneş Enerjisi Sayfa Adedi : 127 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Etem Sait ÖZ
Özet (Çeviri)
(Ph. D. Thesis) Muammer ZERZAKIRAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1997 ABSTRACT In this study design and manufacturing of the heat exchangers, evaporator and condenser of a solar powered aqua-ammonia absorption refrigeration system (SSS) is performed. The cooling load of SSS is 0.25 kW, temperature of condenser is 37°C, evaporator temperature is -5 °C. 450 liters volume refrigerator cabin finned serpentine tubes are used in the condenser and refrigerator and the prepared serpentine tubes are installed on the back and inner surface of the cabin. A computer program is in BASIC for the design of condenser and evaporator using this computer program results are obtained from a PC. The results of the performance experiments of SSS are given in tables and diagrams. Also, absorption refrigeration system which was set was operated and performance measurements of these components were carried out experimentally. The results were compared and comments were done. Science Code : 626.11.00 Key Words : Absorption Refrigeration System, Solar Energy Adviser : Assoc. Prof. Etem Sait ÖZ