Production and heat treatment of 6111 aluminum alloy sheet for car body panel application
6111 alüminyum plakalarının araba gövdelerinde kullanılması için üretimi ve ısıl işlemi
  1. Tez No: 416521
  2. Yazar: AYLİN SEVİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KALKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Mekanik ve performans kaybına maruz kalmadan ağırlık azaltabilmeyi sağlamak için alüminyum başlıca adaylardan biridir. Bu nedenle, 1920 yıllarından beri çalışmalar otomotiv uygulamalarında alüminyumumun özelliklerini geliştirme üzere yoğunlaşmıştır. Mekanik özellikleri baz alındığında, araba üreticileri panel yapımında ısıl işlem uygulanabilen 2xxx,7xxx ve 6xxxx seri alüminyum alaşımları kullanmaktadırlar. Diğer bir taraftan, ekonomik ve fiziksel özellikleri baz alındığında 6xxx seri alüminyum alaşımlar otomotiv üreticileri tarafından genellikle tercih edilmektedir. Arabanın panel kısımları kütleyi ve maruz kaldığı stresi kaldırabilmek için sert ayrıca; çarpışma ve etkilere maruz kalma riskini karşılamak için de yeterince tok bir yapıya sahip olmalıdır. Bunun yanısıra; mümkün olduğu kadar yakıt tüketim ekonomisi yapabilmek ve sürüş performansı düşürmemek için hafif dizayn edilir. Bu amaçla ilk önce 6111 alüminyum alaşımlı levhalar uygun kompozisyonlarda dökülür. Sonra, ilk önce uygun koşullarda sıcak daha sonra soğuk haddeleme ile istenilen kalınlıkta sac elde edilir. Daha sonra; istenilen mukavemeti sağlayabilmek için çökeltme ile sertleştirme mekanizması kolay kontrol edilebilmesi için tercih edilir. Bu nedenle T4 ısıl işlemi uygulanır. işlem parametreleri değiştirilerek sacın şekillendirilmesi çalışılmış ve işlem sonucu sacın mekanik özellikleri ve iç yapısı incelenmiştir. Maliyet ve işlem süresi de düşünülerek farklı sıcaklık ve ısıl işlem süreleri maksimum mukavemete sahip sacı bulabilmek için uygulanmıştır. Böylece; araba panellerinin şekillendirilme ihtimallerini görebilmek için sektörün performans ve güvenlik gereklilikleri, maliyet ve enerji tüketimi ve çevresel etkileri düşünülerek uygun işlem parametreleri araba gövde panel uygulamaları için tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aluminum is one of the major candidates to supply sufficient weight reduction without missing mechanical properties and performance. Therefore, studies have been focused on improving properties of aluminum in automotive application since 1920s. Heat treatable aluminum alloy are used in car body panels of automotive application such as 2xxx, 7xxx and 6xxx series aluminum alloys base on the mechanical properties. On the other hand, based on physical and economical properties 6xxx series aluminum alloys are widely preferred by automotive manufactures. The car body panel needs to be stiff to carry bulk, to sustain stress and to be tough enough to satisfy risk of collision and impact. Besides, it is designed as light as possible for fuel consumption economy and driving performance. For these properties, 6xxx series are important options. In the North America, AA6111 aluminum alloy has been used especially for outer panel of car up to 1 mm thickness. For this purpose, firstly composition as 6111 aluminum alloy was adjusted and prepared AA6111 aluminum alloy was cast into ingots as plate shape. Later, the plate were firstly hot rolled then cold rolled to the desired thickness at convenient condition. Then, to get the desired strength and formability, precipitation strengthening mechanism was chosen to control easily. Hereby, T4 heat treatment was applied. By varying process parameters, the formation of a sheet has been studied and outcome of process have been inspected. Different temperatures and ageing times were studied to find the maximum strength values while considering cost and processing time. Hence, the convenient process parameters were determined to design aluminum sheet for car body panel applications considering sector requirement of performance and safety, lower cost and waste of energy and finally environmental affect.