Dynamic analysis for complex event processing
Karmaşık olay işleme için dinamik analiz
  1. Tez No: 416522
  2. Yazar: MUHAMMET OĞUZ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAN ECE SCHMİDT, PROF. DR. ALİ HİKMET DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde gerçek zamanlı ve kural tabanlı bir alana özel dil için analiz kabiliyetleri ve bir yorumlayıcı geliştirilmiştir. Analiz kabiliyetleri, dilin kullanılması ile geliştirilecek yazılımlarda gerekecek olan fonksiyonel doğruluk ve katı zaman kısıtlarının irdelenmesi için önerilmiştir. Bu dil ilk olarak görev kritik sistemlerin hata yönetimi için gerekmiştir ve bir başka doktora çalışmasında geliştirilmiştir. Beş tip analiz kabiliyeti geliştirilmiş ve rastgele sayıda kural ve olay ile denenmiştir. Olay işleme alanında statik ve dinamik analiz seçenekleri incelenmiştir ve benzer araçlarla karşılaştırma da yapılmıştır. Ayrıca karşılaştırmalar, aynı tasarıma tabi olan dil yorumlayıcısının C++ ve Python ile iki farklı uygulamalarını da içermektedir.
Özet (Çeviri)
Analysis facilities are developed in the course of this thesis for a domain-specific real-time and rule-based language along with a supporting tool. Such analysis facilities are required due to the need for investigating the functional correctness and stringent timing properties expected to take place in the software developed through this language. An early version of this language was developed during a Ph.D. study for the domain of fault management in mission critical systems. Five program analysis facilities are proposed and tested with randomly generated numbers of events and rules. Also, discussions about static and dynamic analysis in the event processing domain are presented along with a comparison of related existing tools. The comparisons of existing tools include the two different implementations of the similar design for interpreters for the language. The different implementations involved the languages C++ and Python.