Message scheduling for the static and dynamic segment of flexray: Algorithms and applications
Flexray veriyolu statik ve dinamik bölütleri için mesaj çizelgelemesi: Algoritmalar ve uygulamalar
- Tez No: 416523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAN ECE SCHMİDT, DOÇ. DR. KLAUS SCHMİDT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüz otomobilleri her geçen gün daha fazla elektronik parça içermektedir. Bu elektronik parçaların bazıları eğlence amaçlı kullanılırken bazıları güvenlik ve Xby- Wire uygulamaları gibi daha kritik alanlarda kullanılmaktadır. Elektronik parçaların kullanımının olduğu yerde veri alışverişi kaçınılmaz hale gelmektedir. Elektronik kontrol ünitelerinin (EKÜ) güvenli bir şekilde haberleşebilmesi için sağlam ve güvenilir bir araç içi ağ protokolüne ihtiyaç vardır. FlexRay daha sık kullanılmaya başlanan yeni nesil araç içi a˘g protokollerinden biridir. FlexRay EKÜ'ler tarafından üretilen periyodik (periodic) ve sporadik (sporadic) mesajların güvenilir bir şekilde iki kanal üzerinden iletilmesini sağlamaktadır. FlexRay ağ parametre değerlerinin belirlenmesi ve her mesajın zaman sınırından önce gönderilmesini garantileyecek bir çizelge tasarımı yapılmalıdır. Dönemleme açısından bakıldığında iki tip mesaj vardır, periyodik ve sporadik mesajlar. FlexRay'de periyodik mesajlar statik bölütte (static segment) ve sporadik mesajlar ise dinamik bölütte (dynamic segment) iletilmektedir. Bu iki tip mesaj farklı zamanlama karakteristiğine sahip olduğu için, bu mesajların çizelgelemeleri farklı tipte algoritmalar kullanılarak planlanmaktadır. Bu tezde, biz bir FlexRay sisteminde statik bölüt ve dinamik bölüt mesaj çizelgelemesine odaklandık. Öncelikle statik bölüt çizelgelemesi için doğrusal tamsayı programlama (Linear Integer Programming) kullanan bir çözüm içeren önceki bir çalışmaya dayanarak pratik gerekleri analiz ettik. Do˘grusal tamsayı programlama çözücü içermeyen bir keşifsel algoritma geliştirdik ve doğruladık. Algoritmanın performansını test durumlarıyla ölçtük. Daha sonra FlexRay dinamik bölüt üzerinde çalıştık. Öncelikle en kötü cevap zamanı analizi için daha önce ortaya konulmuş bir algoritmayı iyileştirdik ve daha sonra FlexRay dinamik bölüt üzerinde öncelik atayan yeni bir algoritma geliştirdik. Bu algoritmanın kullanışlılığını çeşitli örneklerle ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
Today's automobiles comprise an increasing number of electronic components. Some of these components are used for entertainment purposes and some of them are used for safety-critical application such as X-by-Wire that are implemented on electronic control units (ECUs). The safe data exchange among such ECUs has to be realized by a robust and reliable in-vehicle network protocol. In this context, FlexRay is one of the new generation in-vehicle network protocols which is already used in upper class series vehicles. In principle, FlexRay enables the reliable transmission of periodic and sporadic messages that are generated by ECUs on two communication channels. Nonetheless, it is the user's responsibility to configure the FlexRay parameters. In particular, it is required to determine a message schedule such that each message meets its deadline. In general, two types of messages – periodic and sporadic messages – are considered. In FlexRay, periodic messages are transmitted in the static segment and sporadic messages are transmitted in the dynamic segment. Since these two types of messages have v di erent timing characteristics and the corresponding segments in FlexRay have different arbitration properties, their scheduling has to be performed by di erent types of algorithms. In this thesis, we focus on the message scheduling on the static segment and the dynamic segment of FlexRay. We first analyze practical requirements for the static segment scheduling based on previous studies that involve the solution of a linear integer problem (LIP). In order to circumvent the requirement for an LIP solver, a new heuristic static segment scheduling algorithm is developed and implemented. Its performance is evaluated by several test cases. Next, we consider the FlexRay dynamic segment. We first propose an improvement of an existing algorithm for the worst-case response time analysis and then develop a new algorithm for the priority assignment on the FlexRay dynamic segment. The practicability of the presented algorithms is established by various examples.