Nurse scheduling and rescheduling problem under uncertainty
Belirsizlik altında hemşire çizelgelerinin oluşturulması ve güncellenmesi
- Tez No: 416547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAKİNE BATUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hemşire planlama, hastane bütçelemesinde, hastalara verilen hizmetin kalitesinde ve hemşirelerin iş memnuniyetinde kilit rol oynar. Bir hastanedeki hemşire planlama süreci temel olarak 4 başlıktan oluşur; bütçeleme, çizelgeleme, çizelgelerin güncellenmesi ve hemşire atama. Biz bu çalışmada aylık çizelgelerin oluşturulması ve güncellenmesi problemlerini talep belirsizliği altında incelemekteyiz. Bu entegre problem iki aşamalı rassal tamsayılı programlama ile modellendi ve iki aşamalı modelin çözümünde extensive form, L-shaped algoritması ve branch ve cut'a dayalı L-shaped algoritması kullanıldı. Çözüm performansını geliştirmek için modele bir alt sınır kısıtı eklendi ve optimallik kısıtları alt problemin dual çözümünün kapalı formda yazılması vasıtasıyla bulundu. Talep tahmininde zaman serileri analizi kullanıldı. Analiz aşamasında özel bir hastanesinin yoğun bakım ünitesine ait 9 aylık veri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Nurse planning decisions play a critical role on hospital budgeting, quality of nursing services and nurse dissatisfaction. Nurse planning in a hospital includes four main phases which are nurse budgeting, nurse scheduling (rostering), nurse staffing (rescheduling) and nurse assignment. We consider the scheduling and rescheduling problems together under demand uncertainty. We formulate this problem as a two-stage stochastic integer program and consider different solution methods including solving the extensive form, L-shaped method and L-shaped based branch-and-cut method. To improve the efficiency of the decomposition methods, a lower bound is added and closed form of dual solutions of optimality sub problems are used while adding optimality cuts. Time series analysis is used to forecast the demand and nine months of historical data of Intensive Care Unit of a private healthcare provider is used for this purpose.