Enzyme catalyzed cross acyloin reactions via C-C bond cleavage
Enzim katalizörlüğünde C-C bağı koparma ile çapraz açiloin tepkimeleri
  1. Tez No: 416546
  2. Yazar: GÖKÇİL BİLİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ÖZÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Enzim katalizi asimetrik sentezde çevre dostu koşullar altında, endüstride artan sayıda örneğe sahip etkili bir araçtır. Optikçe aktif enzim yapısı, kiralite sağlamak için mikroçevre oluşturmaktan sorumludur. Benzaldehit liyaz enzimi, bilinen ilk tiyamin difosfat ve Mg2+ bağımlı Pseudomonas fluorescens Biovar I bakterisinden elde edilen, birçok C-C bağı kırma ve oluşturma tepkimelerini katalizleyebilen (enantiyoseçici olarak (R)-benzoin, (R)-2-hidroksipropiyofenon (HPP) ve hidroksiasetofenon sentezi vb.) bilinen ilk enzimdir. Bu çalışmada, bu enzim bir asetaldehit türevi (benziloksiasetaldehit) ile rasemik benzoin türevlerinin tepkimesi sonucu biyolojik aktivite gösteren optikçe aktif asimetrik açiloin ürün sentezi ve tepkimeye katılmayan (S)-benzoin türevinin seçici olarak eldesi için kullanılmıştır. Bu benziloksiasetaldehitin alıcı ve farklı aromatik benzoin türevlerinden elde edilen benzaldehit türevlerinin çoğunlukla verici olarak gerçekleştirdiği trans karboligasyon tepkimesi sonucu (R)-HPP türevleri enansiyoseçici olarak elde edilmiştir. Bu çalışmada uygulanan kinetik rezolüsyon ile yüksek biyolojik aktivite gösteren alfa-hidroksi keton türevleri (trans-kondenzasyon ürünü) ve değerli olan (S)-benzoin, rac-Benzoinden enantioseçici olarak elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, benzoin kondenzasyon tepkimelerinde organokatalizör olarak kullanmak amacıyla, tiyamin-amino asit conjugeleri ve asimetrik tiyazol tuzlarının sentezi denenmiştir.
Özet (Çeviri)
Enzyme-catalysis is an effective tool for asymmetric synthesis under environmentally-friendly conditions, with an increasing number of examples at industrial scale. The optically active enzyme scaffold creates a microenvironment responsible for the chirality generation. Benzaldehyde lyase (BAL; E.C. 4.1.2.38), is the first and well-known thiamine diphosphate (ThDP)- and Mg2+-dependent enzyme from Pseudomonas fluorescens Biovar I with its capability to catalyze various C-C bond cleavage and C-C bond formation. In this work, this enzyme was used for the synthesis of unsymmetrical acyloin products of a functionalized acetaldehyde (benzyloxyacetaldehyde) with (rac)-Benzoin derivatives to selectively obtain optically active functionalized acyloin product with promising biological activity and (S)-benzoin derivative which remains unreacted in the reaction medium. As a result of this trans-condensation reaction –with benzyloxyacetaldehyde as the acceptor and different derivatives of aromatic benzaldehydes as the donor most of the cases- stereoselective (R)-HPP derivatives were obtained enantioselectively. In the second part of this work, the synthesis of thiamine-amino acid conjugates and asymmetric thiazolium salts have been tried to be used as organocatalysis in benzoin condensation reactions.