Metaphorical expressions in architecture: Understanding symbolic meanings of Qabus Tower in İran
Mimarlıkta mecazi anlatma: İran'daki Qabus Kule'nın Sembolik anlamlarını kavramak
  1. Tez No: 416556
  2. Yazar: OBEİD ESKANDARNEZHAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA ERKILIÇ, PROF. DR. ALİ UZAY PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Semboller insanların evreni algılamasında her zaman önemli iletişim araçlarından birisi olmuştur. Sembolik formlar, somut fiziksel ve biçimsel ifadelerinin ötesinde aslında soyut fikirlerin temsil edilmesinde önemli araçlar olmuşlardır. Mimari ürünleri, bu anlamda, salt barınak sağlamak için üretilmiş binalar olarak değil aynı zamanda sembolic form ve arkasındaki kültürel-tarihsel anlamları ile değerlendirmek uygun olur. Metaforlar (mecazi çağrışımlar) ise sanat ve mimaride fiziksel formların sembolik ifadesinin gerçekleşmesine yardımcı araçlardır. Mimari formların tarihsel ve kültürel anlamlarını iyi anlamak için onların metaforlar aracılığı ile sembolize edilmiş anlamlarını ifşa etmeğe ihtiyaç vardır. Bu tez mecazi çağrışımlar ve mimari sembolik formlar arasındaki ilişkinin araştırılmasını amaçlarken adı geçen mecazi çağrışımlar aracılığı ile somut mimari formların ötesindeki tarihsel-kültürel bilgiye dayalı anlamları deşifre etmeye çalışır. Tez de başvurulan araştırma yöntemi ise Panofsky'nin 'derin anlamda ikonografik okuma' yöntemidir. Bu çalışma, Kuzey İran bölgesinde 1006/7 AD tarihinde yapılmış olan Qabus Kulesi nin gizemli sembolik yapısını üzerinde barındırdığı mecazi çağrışımları tarihi ve kültürel bilgilere dayanarak Panofsky nin derinlemesine okuma yötemi ile deşifre etmeye odaklanır. Kuzey İran'daki farklı tarihsel dönemlerin, siyasi, kültürel, dini (Mithraizm, Zerdüştlük, ve İslam) özelliklerinin, yanı sıra dönemin mitolojik, ontolojik, felsefi, ve kozmolojik bilgi kaynakları, Qabus Kulesinin sembolik önemini ve onun mistik ve mitolojik yönelimlerini açıklamak için başvurulan belirli konulardır. Tez, Qabus Kulesi nin mecazi çağrışımları ile birlikte sembolik olarak yapılandığı tarihsel döneminin İslami dönemden kaynaklanan siyasi, kültürel, dini, ve mitolojik dünya görüşlerini ifade etmesi ile birlikte, bu dünya görüşlerinin, aslında, derinden ve çoğunlukla, İslam öncesi tarihsel-kültürel dönemle bağlantısı olduğunu ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Symbols with their meanings have always been one of the vital and primal communication tools in humans' perception of the universe. Symbolic expressions are important means of representation of abstract ideas that go beyond the concrete physical forms. Accordingly, it's not just about physical material of architecture that provide mere shelter; it's about symbolic meanings of architecture that are concealed behind its concrete forms. Metaphors, on the other hand, in art and architecture are the vehicles that help the realisation of the expression of ideas through the symbolic presentations of physical forms. There is a need to disclose the very meanings of symbolic expressions of architectural forms (via metaphors) for better understanding of their historical and cultural reasonings. This thesis aims to investigate the relationship between metaphorical connotations and symbolic forms in architecture. Metaphors, by this way, act to decipher inherited historical-cultural meanings of a space/form that are hidden in the figurative forms of buildings. Panofsky's iconographical reading in deeper sense is the methodology of the thesis in de-mythification of the selected architectural symbolic form. The thesis considers Qabus Tower (1006/7 AD in north region of Iran) as the pivot point to scan the possible metaphorical connotations of the period. Cryptic historical and cultural meanings behind the concrete form of Qabus Tower require an iconographical reading in a deeper sense order to de-mythify its becoming reasonings. Political, cultural, religious, (Mithraism, Zoroastrianism, and Islam), as well as mythological, ontological, philosophical, and cosmological knowledge of the different historical periods in Iran are the specific issues that are concerned in order to disclose symbolic significance of the tower and its concealed mystical and mythical intentions. In this thesis, it's claimed that Qabus Tower symbolically represents the political, cultural, religious and mythological worldview of the period that is derived from Islamic period, but deeply and mostly, the tower represents the worldview that is connected to the pre-Islamic historical-cultural period of the history of Iran.