Exploring and communicating user diversity to inform the design of products promoting sustainable behaviors
Çevreci davranışları teşvik eden ürünlerin tasarımını bilgilendirmek için kullanıcı çeşitliğinin irdelenmesi ve tasarımcılara aktarılması
- Tez No: 416555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ERBUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Tasarımı kullanarak çevreci davranışları desteklemek, tasarım dünyasında önemli bir araştırma alanı haline gelmiştir. Günümüzde çok az tasarımcının davranış değişikliği için tasarım yapmayı bilmesi ve çok az tasarım okulunun bu konuda eğitim vermesinden dolayı, bu alanda yapılacak herhangi bir araştırmanın bir rehber niteliğinde olması alana katkı yapması açısından gereklidir. Bu tarz bir katkıyı yapmayı amaçlayan bu tez de, önemli olmasına rağmen bu güne kadar çok irdelenmemiş bir konu olan 'çevreci davranışları teşvik eden ürünler tasarlanırken kullanıcıların bu tarz davranışlara yönelik eğilimlerindeki çeşitliliğin incelenmesini ve bu çeşitliliğin tasarımcılara aktarılmasını' kolaylaştıran bir yöntem önermektedir. Bu yöntem, planlanmış davranış teorisi kullanılarak kullanıcı çeşitliliğinin boyutlarının belirlenmesi, bu boyutlar temel alınarak kümeleme analizi yöntemi ile kullanıcı gruplarının oluşturulmasını ve bu grupların seçilen bir örneklem içindeki dağılımının, birbirileri ile olan ilişkilerinin ve nasıl ikna edileceklerini gösteren tasarım önerilerinin yer aldığı bir yönelim şemasıyla görselleştirilmesini içermektedir. Bu süreç, çevreci sürüş davranışı üzerinde yapılan bir kullanıcı çalışması ile de örneklenmektedir. Yapılan bu çalışma, önerilen yöntemin tasarım araştırmacılarının kullanıcı çeşitliliğini sistematik bir şekilde incelemelerine ve ilham verici bir şekilde tasarımcılara aktarmalarına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu tez kapsamında ayrıca, tasarımcılara, tasarım araştırmacılarına ve tasarım öğrencilerine çevreci davranışları teşvik eden ürünler için fikir geliştirmelerine yardımcı olabilecek bir tasarım aracı önerilmektedir. Bu araç, kullanıcı çalışması sonunda bulunan kullanıcı grupları ile tasarım yazınından derlenen davranış değişikliği tekniklerinin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur. Önerilen bu tasarım aracının fikir geliştirme üzerindeki olası etkisi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Carnegie Mellon Üniversitesi öğrencileri ile düzenlenen bir dizi çalıştay ile incelenmektedir. Bu fikir geliştirme çalışması da, önerilen tasarım aracının çevreci davranışları özendiren ürünler için fikir geliştirmede ciddi bir potansiyele sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Promoting sustainable behavior through design has become an important and a relevant research area for the design community. As very few designers really know and very few design schools teach how to do this, any research in this field would provide guidance. Aimed at such guidance, this thesis proposes a method for exploring and communicating the diversity in users' orientations towards sustainable behaviors, an important but ignored topic for behavior change and sustainability. This method involves determining the dimensions of user diversity by using the theory of planned behavior as a theoretical framework, grouping users based on these dimensions through cluster analysis and constructing a diagram which visualizes identified groups in terms of their distribution in a sample, their relations to each other as well as recommendations for influencing their behavior. This process is illustrated with a user study on eco-friendly driving, which revealed that the proposed method can help design researchers systematically explore user diversity for promoting sustainable behaviors and communicate this diversity to designers in an inspirational way. By combining the results of this study (user orientations) with a set of strategies achieved through synthesizing behavior change strategies from the literature, this thesis also offers a design tool to help design practitioners, researchers and students in generating solutions promoting sustainable behaviors. It investigates this tool's potential impact on idea generation through series of design workshops conducted with Middle East Technical University (METU) and Carnegie Mellon University (CMU) students. This idea generation study showed that the proposed design tool is promising for helping designers in developing solutions promoting sustainable behaviors.