Tectono-stratigraphic and thermal evolution of the Haymana Basin, Central Anatolia, Turkey
Haymana havzasının tektono-stratigrafik ve termal evrimi, Orta Anadolu, Türkiye
  1. Tez No: 416558
  2. Yazar: ERHAN GÜLYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETDİN KAYMAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Haymana havzası Orta Pontidlerin en güney ucunda yer alır ve kuzeyde İzmir-Ankara-Erzincan kenet kuşağı, güneyde ise İç Torid kenet kuşağı ile sınırlandırılır. Bu kenet kuşakları Türkiye'de Neotetis Okyanus'unun birçok kolunun önceki konumlarını tanımlar ve bu kuşak içerisinde evrimleşen havzalar, Neotetis'in progresif kapanımını ve Toros-Kırşehir-Pontid blokları arasında geç Kretase–Eosen zaman aralığında gerçekleşen kıtasal çarpışmaya ait bilgileri kendi çökelleri içerisinde kayıt etmişlerdir. Haymana havzasının anahtar nitelikteki konumu ve sahip olduğu kesintisiz geç Kretase–orta Eosen denizsel çökelleri ile Neotetis'in bölgedeki evrimini anlamada yardımcı olabilecek en önemli alanlardan biridir. Havzada Neojen örtü birimlerine ek olarak, havza birimlerinin depolanma ortamları göz önünde bulundurularak geç Kretase–Paleojen zaman aralığı için dört anahtar stratigrafik sekans tanımlanmıştır. Bu sekanslar arasında lokal olarak sedimantasyonla eş zamanlı gelişen uyumsuzlukların ve beslenme merkezinin hareket etmesinin izlenmesi dışında, sekanslar geç Kretase–Eosen zaman aralığında süreklidirler ve birbirleri arasında yatayda ve düşeyde geçişlidirler. Ek olarak orta Paleosen sonrasındanorta Eosen öncesine kadar olan sekanslarda üst seviyelere doğru tane boyları büyümektedir. Bu özellikler erken Paleosen sonunda Neotetis dalma-batma zonunun yitimini takiben gerçekleşen yay-önü ortamdan kıtasal çarpışma ortamına geçişle alakalı olarak aktifleşen ve güneye hareket eden bindirme faylarının önünde meydana gelen lokal yükselim-alçalım olaylarını muhtemelen yansıtmaktadır. viii Haymana Havzası sırasıyla kuzeybatısındaki D–B uzanımlı ve güneydoğusundaki BKB–DGD uzanımlı olmak üzere iki yapısal segmentler ile temsil edilir. Balans edilmiş jeolojik kesitlerde, kuzeybatı segmentte ~%4, güneydoğu segmentte ise ~%25 daralma göstermektedir. Bu segmentlerdeki majör değişimler havzayı sınırlayan Dereköy bindirme fayının etki alanının batıya doğru azalması ve Kırşehir bloğunu iki sektöre ayıran Hirfanlar-Hacıbektaş fay zonunun olası batı uzanımı olarak hareket eden doğrultu atımlı bir fayın kontrol ettiği büyük ölçekli dikey blok rotasyonların sonucu ile açıklanabilir. 73 istasyondan alınan 623 fay çiziği verisiyle hazırlanan kinematik analizler havzanın geç Kretase–erken Miyosen zaman aralığında ilksel olarak K–G genişlemeye sonrasında ise K–G sıkışma ve eş zamanlı gelişen D–B genişlemeye maruz kaldığını göstermektedir. Apatit-Helyum (AHe) yaşlandırma ve fizyon izi boy ölçümü teknikleri kullanılarak havzanın termal ve yükselim geçmişinin aydınlatılması amacıyla havza birimlerinden alınan termo-kronometrik örnekler analiz edilmiştir. AHe yaşlandırma sonuçları havzanın güneydoğu segmentinin en azından 35.29 ± 3.5 milyon yıl önce yükselmeye başladığını gösterirken kuzeybatı segmentte yükselime başlamanın en azından 21.83 ± 2.2 milyon yıldan önce olduğunu göstermektedir. Termal modeller segmentlerdeki yükselimlerin başlamaları arasında yaklaşık 14 milyon yıllık farkın olduğunu göstermektedir. Ek olarak bu modeller havzanın güneydoğu segmentinin geç Eosen'e kadar dereceli olarak gömüldüğünü (9.2m/ky) sonrasında ise erken Miyosen'e kadar hızlı bir şekilde yükseldiğini (14.1m/ky) göstermektedir. Bu çalışmada, Haymana Havzasının kuzeye dalan Neotetis Okyanusu boyunca Pontid Bloğunun güney marjininde yay-önü havza olarak geliştiği, Paleosen'den itibaren kıtasal çarpışma döneminde gelişen kıvrım-bindirme kuşağının önünde uzak-ülke tektonik koşullarında evrimleştiği önerilmektedir. Ek olarak Kırşehir Bloğunun kuzeybatı hareketi havzanın dikey eksende rotasyona uğramasına neden olmuş ve yükselime etki etmiştir.
Özet (Çeviri)
The Haymana Basin is located on the southernmost tip of the Central Pontides and straddles between the İzmir-Ankara-Erzincan Suture Zone at the north and Intra-Tauride Suture Zone at the south. These suture zones designate the former positions of various branches of the Neotethys Ocean in Turkey, the basins evolved within these zones record the progressive closure of the Neotethys and the collision between Taurides, Kırşehir Block and Pontides during late Cretaceous to Eocene time interval. The Haymana Basin is one of the best area because of its crucial position and continuous Late Cretaceous to Middle Eocene marine deposits to unravel the evolution of the Neotethys. In addition to Neogene cover units, four upper Cretaceous to Paleogene key sequences are defined based on depositional environments. These sequences grade laterally and vertically into each other and are continuous from the Late Cretaceous to Eocene whereas local progressive syn-sedimentary unconformities and frequent depocenter migrations are common. Additionally, post–middle Paleocene to middle Eocene sequences coarse upwards. These characteristics possibly reflect a response to local uplift and subsidence in front of south-verging thrust faults in a tectonic setting of transition from fore-arc to collisional settings, subsequent to the terminal subduction of the Neotethys at the end of early Paleocene. vi The Haymana Basin is represented by two structural segments based on the trends of E–W and WNW–ESE directed structures at the south-eastern and north-western segments, respectively. The balanced cross-sections indicate ~4% and ~25 shortening at the north-western and south-eastern segments, respectively. The differences in amount of shortenings might be result of reduce in the effectiveness zone of Dereköy basin bounding thrust fault towards west and large vertical block rotations controlled by a strike-slip fault which might be the westward extension of Hirfanlar-Hacıbektaş fault zone into the Haymana basin that dissects the Kırşehir Block into two sectors. Fault kinematic analysis, based on 623 fault-slip data from 73 stations, indicates that the basin was subjected to initially N–S extension and then a N–S directed compression and coeval E–W extension during late Cretaceous–early Miocene time interval. Thermo-chronometric samples collected from the basinfill were analyzed in order to unravel the thermal and exhumation history of the basin by using Apatite-Helium (AHe) dating and fission track length measurement techniques. AHe dating results indicate that the south-eastern segment of the basin started to uplift at least before 35.29 ± 3.5 Ma whereas north-western segment, 21.83 ± 2.2 Ma. Thermal models also show ~14 Ma differences in initiation of uplift in these two structural segments. They also indicate gradual subsidence until late Eocene (9.2m/kyr) and following rapid uplift (14.1m/kyr) until early Miocene for the south-eastern segment. It is proposed that the Haymana Basin was a fore-arc basin developed at the southern margin of the Pontides along the northward subducted Neotethys Ocean, then after Paleocene, the basin evolved into foreland settings in front of a south-vergent fold and thrust belt developed during continental collision. Additionally the north-westward movement of Kırşehir Block caused the basin to rotate along vertical axes and promoted its exhumation.