Bi-directional evolutionary algorithm for volume constrained topology optimization of axisymmetric solids
Eksenel sİmetrİk yapıların hacİm kısıtlamalı çİft yönlü evrİmsel algorİtmalar İle optİmİzasyonu
- Tez No: 416596
- Danışmanlar: PROF. DR. SUHA ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde eksenel simetrik yapıların evrimsel optimizasyonu çalısılmıstır. Eksenel simetrik optimizasyon probleminin çözümü, çift yönlü evrimsel optimizasyon metodu (BESO) tabanlı optimizasyon yöntemi ile sonlu elemenlar yöntemi bir arada kullanılarak gerçeklestirilmistir. Bu çalısmada kullanılan optimizasyon yöntemi son zamanlarda evrimsel optimizasyon yöntemi (ESO) üzerinde yapılan iyilestirmeleri de kapsamaktadır. Bunlar; çift yönlü evrimin eklenmesi, duyarlılık sayılarının filtrelenmesi ve duyarlılık sayılarının zamana göre ortalamasının alınması yöntemleridir. Optimizasyon sürecinde tüm yapının hacmi adım adım azaltılarak hedeflenen hacimsel orana ulastırılırken yapının esdeger esnekligi azaltmaya çalısılmaktadır. Malzemenin bosaltılmasındaki kriter olarak, sonlu elemanın hacminde depolanan gerinim enerjisi kullanılmaktadır. Bu çalısmada malzemenin bosaltılmasında tam bosaltma yöntemi kullanılmaktadır. Bu sebepten, malzeme bosaltıldıktan sonra yapının rijitligi üzerinde hiç bir etkisi kalmamaktadır. Yapının analizinde es-parametrik sonlu eleman formulasyonu kullanılmaktadır. Optimizasyon ve analiz kodları, süreç bounca ardısık sekilde çalısmaktadır. Literatürden seçilen problemler sunulan bu optimizasyon yöntemi ile çözülmüstür ve sonuçlar literatürle karsılastırılırken optimizasyon yönteminin performansı hakkında yorumlamalar yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, topology optimization of axisymmetric solids is studied. Analysis of the axisymmetric problem is performed by coding an axisymmetric finite element formulation in association with the optimization code which is based on Bi-Directional Evolutionary Optimization (BESO) method. The optimization method used in this study includes recent improvements to the evolutionary optimization algorithms. These are bi-directional evolution, sensitivity number filtering and sensitivity-time averaging. In the optimization process, mean compliance of the overall structure is minimized while gradually removing material in order to reach volume constraint. Removal of the material is decided according to the strain energy stored within the volume of the finite element. In this study, hard-kill method is used for the element removal. Therefore removed material has no contribution to the stiffness of the structure. In the analysis of the structure, iso-parametric axisymmetric finite element formulation is used. Both the analysis and optimization codes are run in a successive manner. Sample problems are chosen from the literature and solved with the present optimization method. Results are compared and performance of the method is discussed.