Design and implementation of a microwave cavity resonator for modulated backscattered wave
Kiplemeli dalga geri saçılımı için mikrodalga kovuk çınlatıcı tasarım ve üretimi
- Tez No: 416638
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada“Theremin'in Böceği”olarak adlandırılan pasif mikrodalga kovuk çınlatıcı sistem detaylı bir şekilde analiz edilerek benzer bir sistemin tasarımı, simulasyonu ve üretimi gerçekleştirilmiştir. Söz konusu aygıt, kiplemeli geri saçılımlı dalga iletişim sistemlerinin, RFID sistemlerinin ve mikrodalga kablosuz sensor sistemlerinin ilk örneği olarak görülmektedir ve Rus mucit Leon Theremin tarafından 1940'lı yıllarda geliştirilerek gizli dinleme amacıyla kullanılmıştır. Sistem tamamıyla pasif yapıdadır ve batarya veya elektronik eleman içermemektedir. Sistem geri saçılan dalganın kiplenmesi tekniğini kulanarak çalışmaktadır ve gelen dalgayı ortam sesi ile kiplediği için pasif bir mikrofon olarak çalışmaktadır. Söz konusu sistem Sovyet gizli servisine ait olduğundan çalışma mantığı ve teknik detayları ile ilgili kesin bilgi bulunmamaktadır. Var olan bilgiler anı, hikaye ve tevatürlerden ibarettir. Ayrıca sistemin çalışma biçimi ile ilgili olarak teknik manada tutarsız bilgiler bulunmaktadır. Bu tezde, bahsi geçen sistemin yapısı analitik olarak incelenmiş ve çalışan bir örneği gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the device called“Theremin's Bug”which is a passive microwave cavity resonator is analyzed in detail and a similar device is designed, simulated and implemented. The device being the predecessor of modulated backscatter wave communication devices, RFID devices and microwave wireless sensors is invented by Russian inventor Leon Theremin in 1940s, and used as a covert spy device. The structure is totally passive and contains no electronic component and no battery. It uses the modulation of backscattering electromagnetic waves technique and resembles a passive microphone since it reflects the incoming wave by modulating with the ambient sound. Since the device was a secret, there is no exact information about the technical details and principle of operation of the device. All the information about the device is consisted of stories and tales. And there are many technical inconsistencies about the device and working principle. In this work, the device is studied analytically and a practical prototype is implemented.