Leadership competency profiles in complex project management environment
Kompleks proje yönetiminde liderlik özelikleri
  1. Tez No: 416637
  2. Yazar: FEVZİYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CANAN ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı, kompleks proje yönetiminde başarılı lider özelliklerinin belirlenmesidir.Bu amaçla, savunma sanayinde faaliyet gösteren bir firmanın projeleri incelendi.Bu projeler literatürde var olan kompleksite faktörlerine göre değerlendirildi ve Analitik Hiyerarşi Yöntemi (AHP) kullanılarak projelerin nispi kompleksiteleri hesaplandı.Projeler, kompleks ve kompleks olmayan projeler olarak iki kategoriye ayrıldı.Proje performans ölçümleri kullanılarakağırlıklı toplam yöntemi ile bu projeler başarı durumlarına göre sıralandı. Son olarak, belirlenen başarılı kompleks projelerin yöneticilerine uygulanan liderlik anketi (Yukl tarafından geliştirilen Yönetsel Uygulama Anketi) ilekompleks proje yönetiminde başarılı liderlik özellikleri belirlendi.Analitik Hiyerarşi Süreci ve Yönetsel Yetenek anketlerinin uygulanması sonucunda toplanan veriler“Expert Choice 11”ve“SPSS 21.0”yazılım programları kullanılarak analiz edildi. Çalışma kapsamında yapılan analizler sonrasında,“öngörü/değişikliği öngörme”yeteneğinin kompleks proje yönetiminde önemli bir özellik olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The overall ambition of this thesisis to find out required leadership competency profiles to be successful in complex project management environment. To ensure a complex project management environment, 35 projects that were executed in a company in the field of defense were analyzedbased on complexity factors that are mentioned in literature. By using Analytic Hierarchy Process (AHP), the relative complexity of the projects was measured and projects were grouped as complex or not. By taking into account the project performance measures of the corresponding complex projects in weighted sum method, projects are sortedby success. Finally, a questionnaire about leadership behaviors (Yukl's Managerial Practices Survey) for these projects was applied to determine the competency profiles of the leaders to be successful in the complex projects.Expert Choice 11 and SPSS 21.0 software programs are used respectively for analysis of data collected from AHP Survey and Manegerial Practices Survey.After the analysis,“vision/envisioning change”is determined as a critical behavior for complex project management.