Design and implementation of reflectionless filters
Yansımasız süzgeç tasarımları ve uygulamaları
  1. Tez No: 619747
  2. Yazar: ALİ İHSAN ÇUBUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜNALP, PROF. DR. NEVZAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, soğurucu süzgeçlerin tipik uygulamaları incelendi. RF ve mikrodalga süzgeçlerin bant dışı uyumluluğunun tüm sisteme olan etkisini daha iyi anlamak adına, bazı deney düzenekleri kuruldu ve benzetim çalışmaları yapıldı. Buna ek olarak, üç çeşit klasik soğurucu süzgeç topolojileri incelendi ve her tipin gerçeklenebilirliği; açıklamalar, benzetimler veya ölçümler kullanılarak gösterildi. Son olarak, son zamanlarda Matthew Morgan tarafından bulunan yansımasız süzgeç yapıları analiz edildi ve çeşitli yansımasız süzgeç tipleri tasarlandı ve uygulandı. Ayrıca daha iyi süzgeç karakteristiği elde etmek için aynı topoloji kullanılan bazı yaklaşımlar üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, typical applications of absorptive filters are examined. To better understand the effect of out of band matching of RF and microwave filters on overall system, some experiment setups are constructed and simulations are performed. In addition to this, three types of conventional absorptive filter topologies are analyzed and the realizability of each type is shown by explanation, simulation or measurement. Finally, a recently found method, reflectionless filter structures by Matthew Morgan, is analyzed and various types of reflectionless filters are designed and implemented. Furthermore, some approaches are stated to obtain better filter characteristics with the same topology.