An experimental study of particle size and concentration effects of calcium carbonate on rheological and filtration properties of drill-in fluids
Kalsiyum karbonat konsantrasyonunun ve tane boyutunun polimer esaslı rezervuar sondaj sıvılarının reolojik ve filtrasyon özelliklerine etkileri üstüne deneysel bir çalışma
  1. Tez No: 416648
  2. Yazar: AYDIN ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA VERŞAN KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Formasyonu tahrip etmeyen özel olarak tasarlanmış Rezervuar Sondaj Sıvıları (RSS) dünyanın her yerinde basıncı düşmüş alanların delinmesinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Kalsiyum karbonat(CaCO3) malzemelerinin şekli, tane boyutu dağılımı ve konsantrasyonu RSS'nın etkinliğini belirleyen başlıca parametrelerdir. Bu çalışmada, reolojiye ve su kaybına olan etkilerini incelemek adına, 3 farklı boyutta ve 5 farklı konsantrasyonda CaCO3 kullanılmıştır. Değişik boyutta ve konsantrasyondaki boyutlandırılmış kalsiyum karbonat rezervuar sondaj sıvıları etkin malzemeleri olarak değerlendirilecektir. RSS'nın reoloji okumaları, kek kalitesi ve toplam filtrat hacmi bu çalışmada değerlendirilen başlıca parametrelerdir. Hazırlanan örnekler 120 ºF'de 4saat yaşlandırılmıştır. Yaşlandırma çalışmalarından sonra, testler 75 ºF ve 100 psi basınç farkında gerçekleştirilmiştir. Bu deneysel çalımada görüldü ki; RSS kesin olarak“Yield Power Law”akış modeli karakteri göstermiştir ve bazı parametreler(PV,m) artan boyut ve konsantrasyonlarda artış gösterirken bazı parametreler (YP,k) düşüş göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Specially designed non-damaging Drill-In Fluids (DIF) are being effectively applied for drilling depleted zones worldwide. Shape, particle size distribution and concentration of materials like calcium carbonate (CaCO3) are key parameters determining the effectiveness of DIF. In this study, 3 different sized and 5 different concentrations CaCO3 are used to examine the effects of these factors on rheology and fluid loss of DIF. Sized calcium carbonates are used as major particles in different concentrations and in different particle size distribution. Rheological behavior of fluid, filter cake quality and filtrate volume are basic parameters to be evaluated in this study. All samples were aged at 120 ºF for 4 hours. After ageing, tests are performed at 75 °F and 100 psi of differential. It is observed that, the DIF showed certain Yield Power Law charcteristics and some parameters ( PV,m) was increased with increasing size and concentration whereas other parameters ( YP,k) decreased .