Modeling truck traffic in Turkey
Türkiye'de kamyon trafiğinin modellenmesi
- Tez No: 416647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN, DR. MURAT ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, mevcut yük taşımacılığı verilerini kullanarak, genel olarak Türkiye'deki şehirlerarası karayolu yük taşımacılığının ve özellikle de şehirlerarası kamyon trafiğinin başlangıç-bitiş (O-D) modellemesi konusunda katkıda bulunmaktır. Yük akış verileri Türkiye için mevcut olmadığından, bu çalışmanın temel veri kaynağı yol kenarında dingil ağırlığı anketleridir. Öncelikle, 2007-2011 dönemine ait yol kenarı anket verileri kullanılarak, anket tabanlı matriks elde edilmiş, ve anket noktalarındaki trafik sayımları da kullanılarak genişlemiştir. Bu matriks, Türkiye'nin 81 ili için gözlenen üretim ve çekim (PA) değerlerini elde etmek için kullanılmıştır. Yolculuk üretim modellemesi aşamasında, regresyon analizi ile sosyoekonomik veriler (hane sayısı, liman varlığı ve yüzölçümü) kullanılarak 2011 yılı için kamyon trafik üretim ve çekim fonksiyonları türetilmiştir. Yolculuk dağılımı aşamasında, log-formundaki çekim modeli katsayıları, mevcut 3959 O-D akış verileri ile regresyon edilerek tahmin edilmiştir. Gerek mesafeye ve gerekse seyahat süresine dayalı yapılan çekim modellerinin her ikisinde de istatistiki performansın çok düşük olması ve bu modellemelerle yapılan tahminlerin sürekli gözlemlenenlerden düşük olması, şehirlerarası kamyon trafiğinin bu iki etken dışında parametrelerce kontrol edildiğini göstermektedir. Düşük tahmin gücüne rağmen, elde edilen çekim modeler ile tahmin edilen ve anketlerde gözlemlenmeyen 2521 O-D akışı toplamda %11lik bir talep artışı yaratmıştır (ki gerçekte bu daha fazla olabilir. Çalışmadaki bütün regresyon ve istatistiksel değerlendirmeler SPSS yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to contribute to intercity road freight modeling in Turkey in general, and particularly estimation of origin-destination (O-D) matrix for intercity truck traffic, using the available freight transport data. As commodity flow data is not available for Turkey, information collected through roadside axle surveys is the main data source of this study. Firstly, the survey matrix has been estimated using roadside axle survey data from 2007-2011 period, and enlarged using link counts at the survey locations, which consequently. The data is used to estimate the observed produced and attracted (PA) trips for 81 provinces of Turkey. In trip generation, regression analysis is employed to derive truck trip production and attraction functions for 2011 using socioeconomic data (number of household, port existence and land square). Trip distribution is performed and the gravity model coefficients in the log-form are estimated regressing the data from 3959 available O-D flows in the survey data. Very low regression statistics for both distance and travel time based impedance functions and underestimation of truck traffic with the obtained models suggested that truck traffic distribution is controlled by parameters other than these two. Though underestimated, missing 2521 O-D flows are estimated using the developed gravity model, which suggested 11% additional trips (which may be even more in reality). All the regression and statistical evaluations are performed in SPSS.