Generalized fragility curves for earthquake insurance premiums
Deprem sigorta primleri için genelleştirilmiş kırılganlık eğrileri
- Tez No: 416653
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAKUT, DOÇ. DR. SEVTAP KESTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Üzerinde KAF, DAF ve BAF olmak üzere üç büyük fay hattı bulunduğundan dolayı, depremler Türkiye için en önemli katastrofik konulardan birisidir. 1999 Kocaeli Depremi'nin ekonomimize verdiği zararların ardından, deprem sigortalarının önemi anlaşılmıştır ve bundan dolayı Zorunlu Deprem Sigortası uygulamasına geçilmiştir. Ancak DASK tarafından belirlenen sigorta primleri hesabında sadece yapı tipi ve Deprem Risk Bölgesi dikkate alınmaktadır ve bu parametreler yeterli değildir. Bu çalışmada, Türkiye'deki betonarme ve yığma binalar için geçmişte yapılan çalışmalarda bulunan kırılganlık eğrilerinden yararlanılarak, bu yapı tiplerini kapsayan genel eğriler önerilmiştir ve bu kırılganlık eğrileri kullanılarak sigorta primleri yeniden hesaplanmıştır. İlk kısımda, çalışmalardaki kırılganlık eğrileri yapı tipine göre (betonarme ve yığma) ve bina yüksekliklerine göre (alçak, orta ve yüksek katlı) sınıflandırılmıştır. Yer hareketi şiddeti betonarme binalar için PGV(cm/s), yığma binalar için ise PGA(g) (m/s2) olarak seçilmiştir. Kırılganlık eğrileri, Hemen Kullanım, Can Güvenliği ve Göçme Öncesi hasar düzeyleri kullanılarak ayrıştırılmıştır. İkinci kısımda, sınıflandırılan eğrilere çeşitli matematiksel yöntemler uygulanılarak genel kırılganlık eğrileri bulunmuştur. Son olarak bu yöntemlerden en uygun olan sonucu veren Standart Logaritmik Toplam Fonksiyonu Metodu kullanılarak İstanbul'daki binalar için yeni sigorta prim hesabı yapılmıştır ve sonuçlar güncel DASK primleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since there are three major earthquake lines on Anatolia which are North Anatolian Fault, East Anatolian Fault and West Anatolian Fault, earthquake is one of the most important issue for Turkey. Following the damages of Kocaeli (1999) Earthquake to our economy, importance of earthquake insurance was understood and therefore Compulsory Earthquake Insurance was put into action. However, for the calculation of insurance premiums which were specified by Turkish Catastrophe Insurance Pool (TCIP), only type of buildings and Earthquake Zones are considered that are not adequate parameters for determining the premiums. In this study, by utilizing fragility curves of the previous studies which were done for Turkish Reinforced Concrete and Masonry buildings, representative curves involving these types of buildings were suggested and new insurance premiums were recalculated by using these curves. In the first part, fragility curves taken from the previous studies were classified according to type of building (Reinforced Concrete Frame, Reinforced Concrete Dual or Masonry) and the height of building (Low-rise, Mid-rise and High-rise). Ground motion parameter is chosen as PGV (cm/s) for the Reinforced Concrete buildings and PGA(g) (m/s2) for the Masonry buildings. Fragility curves were determined according to Immediate Occupancy, Life Safety and Collapse Prevention performance levels. In the second part, various mathematical methods were applied on classified curves and representative fragility curves were obtained. Finally, by using the representative curves resulting from Lognormal Cumulative Distribution Function, new insurance premiums were calculated for Reinforced Concrete and Masonry buildings in Istanbul and results were compared with the current premiums of TCIP.