A single Chinese Postman Problem with two objectives
İki amaçlı tek Çinli Postacı Problemi
- Tez No: 416654
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ayrıt rotalama problemlerinden biri olan Çinli Postacı Problemi, tanımlanan ağ üzerinden tüm bağlantıların tek bir postacı tarafından, mektupların dağıtılıp toplanması için ziyaret edilerek, başlangıç noktasına dönmesi problemi olarak tanımlanabilir. Tek amaçlı Çinli Postacı Problemi, toplam seyehat maliyetini en aza indirgemektedir. Çok amaçlı Çinli Postacı Problemi ise toplam mesafe, toplam zaman vb. gibi diğer özellikleri de dikkate almaktadır. Bu tezde, her bağlantı için maliyet ve uzunluk olmak üzere iki özellik tanımlanan çok amaçlı Çinli Postacı Problemi incelenmiştir. Toplam maliyet ve toplam mesafe kriterlerine göre tüm etkin çözümleri üreten bir dal-sınır algoritması tanımlanmıştır. Algoritmamız lineer programlama gevşetim yöntemleri kullanılarak üretilen etkin alt ve üst sınırlar kullanmaktadır. Deneysel sonuçlarımız, büyük boyutlu problemler için etkin çözüm setinin makul sürelerde üretilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The Chinese Postman Problem (CPP) is an arc routing problem in which a single postman serves a number of streets starting from a post office. The postman has to visit the households on each street in his route, delivering and collecting letters and then returning to the post office. The single objective CPP minimizes the total cost of the travel. The multi-objective CPPs consider other attributes like total distance and total time, etc. In this thesis, we consider a multi-objective CPP where each street is represented by two weights, like cost and distance. We propose a branch and bound algorithm that generates all efficient points with respect to the total cost and total distance criteria. Our algorithm benefits from the optimal solutions of the linear programming relaxations in defining the branching scheme and providing lower and upper bounds. Our extensive computational results show that our algorithm generates the efficient solution set for large-sized problem instances in reasonable time.