Estimation of carbon footprint: A case study for Middle East Technical University
Karbon ayak izi kestirimi: Orta Doğu Teknik Üniversitesi için bir çalışma
  1. Tez No: 416655
  2. Yazar: AYŞE MERVE TURANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TANJU MEHMETOĞLU, PROF. DR. ENDER OKANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sera gazı emisyon miktarları arttıkça iklim değişikliğindeki etkisi daha belirgin hale gelmeye başlamıştır. Bu durum NASA tarafından yapılan mol oranı cinsinden CO2 ölçümleriyle kanıtlanmıştır. 1950 senesinden sonra sanayi devrimiyle birlikte havadaki CO2 miktarı sürekli artış göstermiştir. Atmosferdeki CO2 miktarı yıllar içerisinde ivmeli bir artış göstermiştir. 2014 senesi itibari ile CO2 emisyon miktarı 398.78 ppm seviyesine yükselmiştir. Bu durum araştırmacıları hem gündelik faaliyetlerin hem de sanayi faaliyetlerinin karbon ayakizini tahminleme çalışmalarına yöneltmiştir. Karbon emisyon miktarının ölçülmesi ile ilgili bir çok girişim bulunmaktadır. Bunun başlıca sebebi; karbon ayakizi ölçümünün aynı zamanda ekonomik, sosyal ve çevresel boyutları göz önünde bulundurarak optimal bir yaşam tarzı bulma yolu olarak değerlendirilebilecek olan sürdürülebilirlik içinde önemli bir parametre olmasıdır. Bu tezin amacı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi için toplam karbon ayakizini hesaplamaktır. Ulaşım, elektrik kullanımı, doğal gaz kullanımı, yemek tüketimi gibi karbon salan faaliyetler 2000-2014 seneleri arasında incelenmiştir. Ormanlık alanlar CO2 dengeleyici faaliyetler olarak değerlendirilmiştir ve 2007 senesine kadar 57.415,72 ton CO2 emilmiştir. Tezin başlangıcında, Eymir Gölü CO2 dengeleyici faaliyetler arasında değerlendirilmiş ancak araştırmalar gölün CO2 dengeleyici faaliyetler arasında yer almadığını göstermiştir. Temel karbon dioksit emisyon kaynağının 14 sene içerisinde doğal gaz tüketiminden ulaşım aktivitelerine kaydığı gözlemlenmiştir. Araştırmalar bunun ana sebebinin ısıtma sistemindeki enerji tasarrufu çalışmaları olduğunu göstermiştir. 2014 senesi için elektrik tüketimi, ulaşım, doğal gaz tüketimi ve beslenme ile alakalı tüketimlerin karbon dioksit emisyonuna katkısı sırasıyla; %40, %31, %25 ve %4'dür 2014 senesi Ankara ODTÜ Kampüsünde, seçilen emisyon kaynakları kullanılarak kişi başı 1815,96 kg CO2 ve metrekareye 91,67 kg CO2 düştüğü hesaplanmıştır. Bazı verilerdeki belirsizliklerin etkisini görmek üzere Monte Carlo Simulasyonu uygulanmıştır. Sonuçlara göre 2014 senesi için %10 olasılıkla 50.142.789,54 kg CO2, %50 olasılıkla 53.718.530,31 kg CO2 emisyonu atmosfere salınmıştır. En iyi ihtimalle %90 olasılıkla ODTÜ Ankara Kampusünden salınan emisyon miktarı toplam 56.036.497,75 kg'dir.
Özet (Çeviri)
As the amount of the greenhouse gas emission increases, its effect on climate change becomes accordingly important. This fact is proved by the measurements conducted by NASA in terms of mole fraction of CO2. After 1950's due to rapid rise in industrial activity of post-industrial revolution period, CO2 amount in the air increased constantly. Atmospheric concentration of CO2 increases at an accelerating rate. In year 2014, the CO2 emission value had reached 398.78 ppm. This increase led the investigators to estimate the carbon footprint of daily activities as well as industrial activities. There are many initiatives dealing with the estimation of the carbon footprint due to its critical role in the sustainability which is a way of finding optimal solution for living by considering all economic, social, and environmental aspects of life. Measurement and analysis of carbon footprint is not a new topic however, the methodology and systematic approach is necessary within today's context. The aim of this thesis is to estimate total carbon footprint of the Middle East Technical University Campus Area in Ankara, consisting of man-made university facilities together with artificial forest and a natural lake. Several carbon emitting activities such as transportation, use of electricity, use of natural gas, food consumption are investigated using 14 years data (2000-2014). METU Forest treated as sink of carbon dioxide and 57.415,72 tons of CO2 is absorbed until 2007. Although, in the beginning of the thesis, Lake Eymir also assumed as a sink, the research showed that, it is not. It is seen that the major carbon dioxide emission source in 14 years shifts from natural gas consumption to transportation related activities. Investigations show that the main reason is the energy savings activities in the heating system. In 2014, carbon dioxide emission shares of electricity consumption, transportation related activities, natural gas consumption for heating, and nutritional needs are 40%, 31%, 25% and 4% respectively. In year 2014, 1815,96 kg CO2 / capita and 91,67 kg CO2 / m2 is calculated at METU Campus in Ankara as the result of deterministic approach. In order to account for the uncertainty in some of the variables the Monte Carlo Simulation was performed. Results show that with 10% probability 50.142.789,54 kg CO2, 50% probability 53.718.530,31 kg CO2 is emitted to the atmosphere in year 2014. Most likely with 90% probability the total CO2 56.036.497,75 kg of CO2 is emitted to the atmosphere by METU Campus Ankara Facility.