Investigation of housing valuation models based on spatial and non-spatial techniques
Mekansal ve mekansal olmayan tekniklere dayalı konut değerleme modellerinin incelenmesi
  1. Tez No: 416666
  2. Yazar: ERTUĞRUL BOZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE ŞEBNEM DÜZGÜN, PROF. DR. ALİ TÜREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu tezin amacı, mekânsal (eşzamanlı mekânsal otoregresyon ve coğrafi ağırlıklandırılmış regresyon) ve mekânsal olmayan (en küçük kareler) tekniklerine dayalı hedonik konut değerleme modelleri geliştirmek, bu modellerin performanslarını karşılaştırmak ve konut değerini etkileyen önemli faktörleri araştırmaktır. Geliştirilen konut değerleme modelleri Ankara ilinin Çankaya ve Keçiören ilçelerinde test edilmişlerdir. Analizlerin sonuçları, bağımlı ve bağımsız değişkenler arasında önemli mekânsal değişimin varlığını ortaya çıkarmıştır. Katsayıların yorumunu kolaylaştırmak ve değişen varyans sorununu minimize etmek için yarı-logaritmik hedonik model kullanılmıştır. Sonuçlar, Alan, Güvenlik ve Alış-Veriş Merkezine Uzaklık faktörlerinin hem Çankaya hem de Keçiören için ortak önemli faktörler olduğunu göstermiştir. Çankaya için Mülkiyet Tipi ve Metroya Uzaklık ve Keçiören için Dairenin Katı ve Hanehalkı konut değerine etki eden diğer önemli faktörlerdir. Mekânsal ve mekânsal olmayan modellerin performansları gerçek dünya uygulamaları ile test edilmiştir. SAR ve GWR mekânsal modelleri, mekânsal olmayan geleneksel regresyon modeline göre daha iyi performans göstermektedir. GWR haritaları çalışma alanları boyunca her bir değişkenin katsayılarındaki değişkenliği açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop hedonic housing valuation models based on spatial (SAR-simultaneous spatial autoregression and GWR - geographically weighted regression) and non-spatial (OLS - ordinary least squares) techniques, to compare the performances of these models and to investigate significant factors affecting housing value. The developed housing valuation models were tested at the Çankaya and Keçiören districts of Ankara province, Turkey. The results of the analyses revealed that significant spatial non-stationarity exists between the dependent and independent variables. A semi-logarithmic hedonic model was used in order to interpret the coefficients easily and minimize the problem of heteroscedasticity. The results show that Area, Security and Distance to Shopping Center are common significant factors for both Çankaya and Keçiören districts in Ankara. Other important factors are the Type of Property and Distance to Subway for Çankaya and the Floor and Household variables for Keçiören. The SAR and the GWR spatial models gave a better approximation to the observed house values than the traditional non-spatial regression model. The SAR model showed the best performance in Çankaya and the GWR model indicated high performance in Keçiören. The GWR maps displayed the variation of the coefficients of each variable clearly.