Dynamic quantization for track fusion under communication constraints
İletişim kısıtları altında iz birleştirme için dinamik nicemleme kullanımı
  1. Tez No: 416671
  2. Yazar: GÖRKEM GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ORGUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Savunma sistemlerinde iz birleştirme için nicemleme işlemi önemli problemlerden biridir. İletişim kısıtlarından dolayı iz bilgisi, yerel merkezlerden füzyon merkezine gönderilirken nicemlenmek zorundadır. Bu çalışmada iletişim kısıtları altındaki bir füzyon sistemindeki iz birleştirme için yeni bir nicemleme yöntemi önerilmektedir. Pratikte bu iş için kullanılan statik nicemleme yöntemi belli bir anda bir bilgi kaynağından iz bilgisini gönderirken sabit bir tablodan izin o andaki durum vektörü ve kovaryansına en yakın vektör ve kovaryansı seçmektedir. Önerilen yöntem ise iz bilgisi gönderme problemini izin olası gelecek değerlerini de öngören bir eniyileme problemi olarak modelleyip bu problemi çözmektedir. Elde edilen nicemleme yöntemi izlerin dinamik yapılarını da hesaba kattığından dinamik nicemleme olarak adlandırılmaktadır. Elde edilen benzetim sonuçları dinamik nicemlemenin statik nicemlemeye göre düşük bit sayılarında dahi çok daha avantajlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Quantization is one of the important problems for track fusion in defense systems. Due to the communication constraints, the track information has to be quantized while it is sent from local agents to the fusion center. In this study, a new quantization approach is proposed for track fusion in fusion systems under communication constraints. The quantization algorithm used in practice for track fusion is a static nearest neighbor approach which selects the closest vector and the covariance in a table to the current track information. The quantization algorithm proposed here involves posing the quantization problem in an optimization framework and solving it by also including the predicted future values of the track into the picture. Since the approach considers the inherent dynamic characteristics of the tracks, the resulting methodology is called as dynamic quantization. The simulation results show that the dynamic quantization is much more advantageous compared to static quantization even under very low bit rates.