Evolution of bladder cancer investigated using exome sequencing
Ekzom dizileme yoluyla mesane kanseri evriminin araştırılması
- Tez No: 416670
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SOMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde yeni nesil genom dizileme teknolojileri kanser evrimini bireysel örneklemlerle çalışmaya olanak tanımaktadır. Mesane kanseri vakalarının %30'unda, birden fazla tümör aynı anda gözlemlenmiştir. Fakat, bu tümörlerin bağlantılı olup olmadığı (Klonal Köken Hipotezi) ya da birbirinden bağımsız olarak aynı anda oluşup oluşmadığı (Alan Etkisi Hipotezi) bilinmemektedir. Bu çalışmada, bu tümörlerin kökenini anlamak için ekzom sekanslama yöntemi kullanıldı. Mesane tümörü örnekleri (hasta başına 3 tümör örneği) ve komşu normal mukoza örneği (hasta başına 1 örnek), 3 hastadan toplandı ve dizilendi. Örnekler, tümör kesitlerinin apeks ve baz kısmından alındı. 2 hastanın, tek nükleotit varyant (TNV) datalarından oluşturulan filogenetik ağaçlar, klonal köken hipoteziyle uyumluydu; yani sonuçlar bu hastalarda tümörlerin aynı kökenden geldiği yönündeydi. Öteyandan, üçüncü hastanın örneklerine neoplastik materyal bulaştığı sonucuna varıldı. Dolayısıyla, bu hasta analizden çıkarıldı. Daha sonra, örneklerde TNV motifleri analiz edildi ve daha önceden de literatürde belirtildiği üzere; TpC* mutasyonlarının, özellikle tümör dalında zenginleştiği farkedildi. Bu bulgular ışığında, 2 hastada enfeksiyonu takiben APOBEC enzimleri (tek sarmallı DNA/RNA editleme proteinleri) aktivitesinin TpC* mutasyonu birikimine sebep olduğundan şüphelenildi. Bu mutasyonların bir kısmının kanseri tetikleyici bölgelerde yer alarak, tümörleşmeye sebep olduğu ve bunu takriben tümörlerin birbirinden ayrıldığı hipotezi öne sürüldü.
Özet (Çeviri)
New genome sequencing technologies today allow the study of cancer evolution within individual tissues. In bladder cancer, it is commonly observed that multiple tumours co-occur in a tissue. However, whether these tumours are related (clonal hypothesis) or develop independently but synchronously (field effect hypothesis), was yet unknown. In this study, exome sequencing data was utilized to reveal the origin of multifocal tumours. The data was generated in an experiment where samples from bladder tumour (3 tumour samples per patient) and neighbouring normal mucosa (1 normal sample per patient) from 3 patients were collected and sequenced. The tumour samples were composed of apex and base sections of the tumours. Thousands of single nucleotide variants (SNV) were called in each patient. The phylogenetic trees constructed by SNV datasets of the 2 patients showed a topology consistent with clonal origin hypothesis, with a long shared tumour branch, indicating that the tumours derive from the same origin. The third patient's samples were suspected to be contaminated with neoplastic material, and thus not included in the rest of the analysis. An analysis of SNV types with respect to sequence context revealed that TpC* mutations were particularly enriched on the shared tumour branch, indicative of activity of APOBEC enzymes (single stranded DNA/RNA editing proteins) causing accumulation of TpC* mutations. Thus, it is hypothesized that a period of APOBEC activity led to accumulation of TpC* mutations, some of which included driver mutations that led to tumour formation, and subsequent separation of the tumours in 2 patients.