Self management of patients with ankylosing spondylitis through a personal health system
Ankilozan spondilit hastalarının kişisel sağlık sistemi ile kendi sağlıklarını yönetmesi
  1. Tez No: 416672
  2. Yazar: MERT GENÇTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHİME NİHAN ÇİÇEKLİ, PROF. DR. ASUMAN DOĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde Avrupa popülasyonundaki yaşlı insan sayısındaki artış, sağlık hizmetleri üzerinde büyük bir yük oluşturmaktadır. Benzer şekilde, kronik hastalıklarla mücadele eden insanların sayısı da artmaya devam etmekte ve bu da sağlık hizmetlerine olan talebi, dolayısıyla da sistemler üzerindeki maliyet baskısını arttırmaktadır. Böyle bir ortamda, vatandaşların, özellikle de kronik hastaların, kendi tedavilerine dahil olmaları, yaşlanan toplumdaki sağlık hizmetlerinin devamlılığı için çok önemlidir. Hastaların kendi sağlıklarının yönetimine dahil olması fikri hastaların hastalıklarını kendi kendilerine yönetebilmelerini sağlayan farklı bir çok kavramı bir araya toplamaktadır. Bunlar sağlık bilgisine erişim, eğitim, hastalar ve sağlık uzmanları arasında çift yönlü iletişim, kişisel bakım desteği, kronik hastalık yönetimi desteği ve ortak karar almadır. Hastaların kendi sağlıklarının yönetimine dahil olması sağlık hizmeti harcamalarını azaltmak ve sağlık hizmetlerinin verimliliğini arttırmak için potansiyel bir araç olarak görülmektedir. Günümüzde bu alanda bir çok önemli araştırma ve pilot çalışması olmasına rağmen, bu fikrin nihai uygulaması henüz yapılamamıştır. Bu tezde, hastaların kendi sağlıklarının yönetimine dahil olması fikrindeki kavramların tamamına değinen bir kişisel sağlık sistemi sunulmuştur. PHS4AS isimli bu sistemin amacı bu fikrin nihai uygulamasını yapabilmektir. PHS4AS, romatizmal bir kronik hastalık olan ve Türkiye'de görülme oranı yüksek olan ankilozan spondilit hastalığını taşıyan hastalar için geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen CIP-ICT-PSP-297260 PALANTE Projesi kapsamında Türkiye'de yapılmış olan bir pilot çalışmasında 131 hasta ve 3 sağlık uzmanı tarafından kullanılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the growth in the number of aged people in the European population imposes an increasing burden on the healthcare systems. Accordingly, the number of people suffering from chronic conditions continues rising, which leads to an increasing demand for health care services and the subsequent cost pressure on the systems. In this environment, the citizens', especially chronic patients', contribution to their own treatment is crucial to ensure future health care supply in ageing society. Patient empowerment integrates multiple concepts that allow a patient to effectively self-manage his disease, which are accessing to health information, education, bi-directional communication between patients and healthcare professionals, self-care support, chronic disease management support and shared decision making. Patient empowerment is considered as a potential tool to reduce healthcare costs and improve efficiency of the healthcare systems. Although there has been significant research in the field and there are important pilot studies in place, the ultimate implementation of patient empowerment is not yet a reality. In this thesis, we present a Personal Health System (PHS), namely PHS4AS, addressing all the concepts involved in patient empowerment in order to achieve the ultimate implementation of it. PHS4AS is developed for patients suffering from ankylosing spondylitis (AS), which is a rheumatismal chronic disease with high prevalence and incident rates in Turkey. The developed system has been used and evaluated by 131 patients and 3 healthcare professionals in a pilot study in Turkey within the scope of European Commission supported CIP-ICT-PSP-297260 PALANTE Project.