Knock rating of gaseous fuels in a modified cooperative fuel research (CFR) engine
Modifiye edilmiş değişken sıkıştırma oranlı motor kullanarak gaz yakıtların oktan sayılarının belirlenmesi
- Tez No: 416695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YOZGATLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sıvılaştırılmış Petrol Gazının (LPG) CFR motoru aracılığıyla Araştırma Oktan Sayısının (RON) belirlenmesidir. Bu amaçla, motor üzerinde piston ve yakıt besleme sistemi de dahil olmak üzere bir takım değişiklikler uygulanmıştır. Değişken volümetrik oranlarda propan, izo-bütan, n-bütan ve eser miktarlarda olefin içeren LPG kompozisyonları üzerinde deneyler yapılarak, ASTM tarafından belirlenmiş olan hesaplama prosedürü kullanılarak RON değerleri elde edilmiştir. Ek olarak LPG içeriğinde bulunan gaz yakıtların volumetrik oranlarının değişiminin, LPG oktan sayısı değişimine olan etkileri matematiksel olarak modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the Research Octane Number (RON) of Liquefied Petroleum Gas (LPG) using a Cooperative Fuel Research (CFR) engine. In order to do this, a series of modifications were carried out on the engine components including piston and fuel feeding system prior to the experiments. The experiments were conducted on a wide range of LPG fuel compositions, consisting of various volumetric ratios of propane, iso-butane, n-butane, and trace amount of olefins to determine the RON of LPG using the well-documented bracketing method accepted by the American Society for Testing and Materials (ASTM). A mathematical model for variation of LPG research octane number with the volumetric ratios of consisting gaseous fuels was also developed.