Active neuro-adaptive control of a smart beam having uncertainties in structural dynamics
Yapısal dinamik özellikleri belirsizlikler içeren akıllı bir kirişin yapay sinir ağı tabanlı adaptif aktif kontrolü
  1. Tez No: 416712
  2. Yazar: ONUR AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, piezoelektrik algılayıcı ve uyarıcılara sahip akıllı bir kirişin titreşimlerinin aktif olarak sönümlenmesi doğrusal karesel düzenleyici ve bir sinir ağı yöntemi kullanılarak tasarlanmış denetçiler vasıtasıyla araştırılmıştır. İlk olarak, yüzeyine piezoelektrik yamalar yapıştırılmış ve frekans yanıt fonksiyonlarının değişimi için kütle bağlanmış kollu bir mikro servo motora sahip düzeneği de içeren, tek ucu tutturulmuş ve diğer ucu serbest olan alüminyum kirişten oluşan akıllı bir kirişin tasarımı yapılmıştır. İkinci olarak, farklı piezoelektrik yama kombinasyonları kullanılarak akıllı kirişin frekans yanıt fonksiyonları deneysel olarak araştırılmıştır ve kirişin farklı servo motor kol açıları durumlarında birinci rezonans frekans bölgesindeki analitik modelleri, deneysel olarak bulunan freakans yanıt fonksiyonları da kullanılarak elde edilmiştir. Akabinde, serbest ve zorlanmış titreşimlerin bastırılması benzetimlerinde kullanılmak üzere, doğrusal karesel düzenleyici kullanan bir denetçi tasarlanmış ve analizler hem zaman hem de frekans alanında gerçekleştirilmiştir. Bu benzetimlere paralel olarak, akıllı kirişin kapalı döngü davranışlarının gözlenmesi için ayrıca deneyler yapılmış ve elde edilen sonuçlar benzetimlerle de karşılaştırılmıştır. Son olarak, gerçek sistemdeki değişimler nedeniyle oluşan istenmeyen sonuçların üstesinden gelme amaçlı tasarlanmış sinir ağı temelli uyarlanabilir elemanlı doğrusal denetçi ile akıllı kirişin titreşimlerinin sönümlenmesi araştırılmıştır. Sonuç olarak bu tez çalışması, piezoelektrik algılayıcı ve uyarıcılar içeren akıllı bir kirişin ilk rezonans frekansı etrafındaki frekans yanıt fonksiyonlarında meydana gelen değişimlerinde olduğu durumlardaki titreşimlerinin doğrusal karesel düzenleyici ve yapay sinir ağları temelli denetleyiciler yardımı ile yeterli ölçüde bastırılmasının mümkün olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an active vibration suppression of a smart beam having piezoelectric sensor and actuators is investigated by designing separate controllers comprising a linear quadratic regulator and a neural network. At first, design of a smart beam which consists of a cantilever aluminum beam with surface bonded piezoelectric patches and a designed mechanism having a micro servomotor with a mass attached arm for obtaining variations in the frequency response function are presented. Secondly, the frequency response functions of the smart beam are investigated experimentally by using different piezoelectric patch combinations and the analytical models of the smart beam around its first resonance frequency region for various servomotor arm angle configurations are also obtained. Then, a linear quadratic regulator controller is designed and used to simulate the suppression of free and forced vibrations which are performed both in time and frequency domain. Parallel to simulations, experiments are conducted to observe the closed loop behavior of the smart beam and the results are compared as well. Finally, active vibration suppression of the smart beam is investigated by using a linear controller with a neural network based adaptive element which is designed for the purpose of overcoming the undesired consequences due to variations in the real system. This thesis study shows that sufficient vibration suppression levels are reached in the smart beam structure through linear quadratic regulator and an artificial neural network based control algorithms via piezoelectric sensor and actuators in the cases where there are some variations in the frequency response function of the structure around its first resonance frequency region.